ME chce rozwijać produkcję chłodu z ciepła sieciowego

ME chce rozwijać produkcję chłodu z ciepła sieciowego
Fot. Ministerstwo Energii

Ministerstwo Energii ma nowy pomysł na odciążenie systemu elektroenergetycznego w upalne dni. Zapowiada wsparcie rozwoju infrastruktury do produkcji chłodu z ciepła sieciowego.

Podczas zorganizowanej w Ministerstwie Energii konferencji poświęconej perspektywom rozwoju tej technologii w Polsce wiceminister Michał Kurtyka poinformował, że ME dostrzega „potrzebę podejmowania działań na rzecz popularyzacji i rozwoju produkcji chłodu z ciepła sieciowego”.

Korzyściami z produkcji chłodu z ciepła sieciowego mają być m.in. zagospodarowanie nadwyżek produkcji ciepła z elektrociepłowni latem, odciążenie sieci elektroenergetycznej w upalne dni, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niedoboru energii elektrycznej, a także poprawa efektywności energetycznej w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań z wykorzystaniem chłodziarek sprężarkowych.

REKLAMA
REKLAMA

Podczas spotkania zaprezentowano możliwości produkcji chłodu w oparciu m.in. o technologię chłodziarek adsorpcyjnych. Zaprezentowano również doświadczenia z realizacji projektów pilotażowych i pracy komercyjnych instalacji w Krakowie, Częstochowie i Zielonej Górze.

Ministerstwo Energii informuje, że uczestnicy konferencji, która odbyła się w ME, podkreślali potrzebę zmian regulacyjnych, rozwoju technologii oraz wsparcia inwestycyjnego w ramach środków krajowych oraz funduszy POIiŚ, pozostających w dyspozycji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prezentacje z konferencji na temat produkcji chłodu z ciepła sieciowego zorganizowanej w Ministerstwie Energii są dostępne na stronach ME pod tym linkiem

gramwzielone.pl