20 mln zł na efektywność energetyczną dla dolnośląskich firm z sektora MŚP

20 mln zł na efektywność energetyczną dla dolnośląskich firm z sektora MŚP
Dofinansowanie na efektywność energetyczną. Fot. Fotolia

Dotacje na efektywność energetyczną. Do końca sierpnia można składać wnioski na dofinansowanie na efektywność energetyczną w woj. dolnośląskim – do 65 proc. dotacji. W wielu małych i średnich firmach koszty energii stanowią znaczącą pozycję w bilansie. Sposobem ich obniżenia są m.in. inwestycje przekładające się na zwiększenie efektywności energetycznej. Do takich inwestycji należy nie tylko ocieplenie budynku, wymiana systemu grzewczego i wentylacji, ale również zastosowanie fotowoltaiki, oświetlenia LED czy informatycznego systemu zarządzania energią, a także modernizacja linii produkcyjnej.

W ramach unijnego konkursu na dofinansowanie na efektywność energetyczną na przedsięwzięcia tego rodzaju firmy z Dolnego Śląska mogą otrzymać nawet 65 proc. dotacji. Do dyspozycji jest 20 mln zł. Aby sięgnąć po dotację na efektywność energetyczną z dolnośląskiego RPO, trzeba się zmobilizować, ponieważ ogłoszony w czerwcu konkurs w ramach działania 3.2. Efektywność energetyczna w MŚP trwa jeszcze tylko do końca sierpnia.

Ile i na co?

REKLAMA

W ramach konkursu firmy z sektora MŚP mogą otrzymać dotację na trzy różne typy inwestycji:

  • Projekty typ A – głęboka modernizacja energetyczna obiektów,
  • Projekty typ B – instalacje wykorzystujące ciepło odpadowe,
  • Projekty typ C – technologie efektywne energetycznie, w tym modernizacja i rozbudowa linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie.

Do dyspozycji dolnośląskich firm jest ponad 20 milionów złotych.

W ramach działania 3.2 Efektywność energetyczna w MŚP firma może otrzymać dopłatę do większości kosztów związanych z remontem siedziby lub hali produkcyjnej.

Największe szanse mają projekty obejmujące modernizację dość starych obiektów, ogrzewanych węglem lub olejem, w których zamontowane zostaną technologie OZE.  Dopłata 65 proc. dla małych firm może dotyczyć inwestycji takich jak: ocieplenie budynku, instalacja odnawialnych źródeł energii jak np. fotowoltaiki, wymiana źródła ciepła na takie, które wykorzystują OZE, czyli pompy ciepła i kotły na biomasę. Można także ująć montaż systemu wentylacji z odzyskiem ciepła – rekuperacja – oraz wymienić system oświetleniowy na energooszczędny typu LED. Zakres prac musi być zgodny z przeprowadzonym audytem energetycznym obiektu – wymienia Tomasz Bednarski, projektowy menedżer energii z Guarana Biznes sp. z o.o.

Zdaniem ekspertów

Zdaniem ekspertów realizujących audyty energetyczne w małych i średnich przedsiębiorstwach, największe korzyści energetyczne przynosi ocieplenie budynku wraz z wymianą systemu grzewczego i wentylacji oraz, w dalszej kolejności, wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne. Korzystnym uzupełnieniem wspomnianych inwestycji może być zastosowanie odnawialnych źródeł energii, zarówno do ogrzewania budynku (np. pompy ciepła), jak i w formie wsparcia tradycyjnego źródła energii elektrycznej (np. fotowoltaika).

Głównym celem przedsiębiorstw zainteresowanych budową instalacji fotowoltaicznych powinien być dobór takiego systemu, który umożliwi zużycie wyprodukowanej energii na własny użytek. Aby uzyskać możliwie jak najwyższy poziom autokonsumpcji, w pierwszej kolejności należy przeanalizować profil zużycia energii elektrycznej i do niego właściwie dopasować moc instalacji. Ponadto konieczny jest wybór najdogodniejszego miejsca montażu, aby planowana instalacja nie tylko mogła wyglądać efektownie na budynku bądź działce firmy, ale przede wszystkim, żeby mogła pracować efektywnie. W związku z tym należy wykonać audyt lokalizacji, zakończony projektem koncepcyjnym. Kluczowy jest również dobór odpowiednich komponentów naszego systemu, aby osiągnąć zamierzone efekty tak, by nasza instalacja przynosiła danej firmie korzyści, nie przysparzając żadnych kłopotów. Stąd osobiście radziłbym na skoncentrowaniu się na produktach o dobrej i sprawdzonej jakości, a nie jak najniższej cenie – komentuje Piotr Mikos, specjalista ds. fotowoltaiki w spółce Domy Czystej Energii Sp. z o.o.

Coraz liczniejsza grupa przedsiębiorców widzi dotację na efektywność energetyczną nie tylko przez pryzmat obniżenia kosztów energii w firmie. Spektrum korzyści jest znacznie szersze.

REKLAMA

– Firmy coraz częściej patrzą na inwestycje ekologiczne nie tylko poprzez pryzmat oszczędności, ale również dobrego wizerunku. Przedsiębiorstwo wykorzystujące OZE, np. panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, kojarzy się ze świadomością ekologiczną oraz innowacyjnością. Warto wziąć pod uwagę również takie nieoczywiste aspekty wynikające z korzystania z dotacji – wyjaśnia audytor energetyczny Katarzyna Skaza-Ozimek.

Czym jest audyt?

Koszty ogrzewania rosną i będą rosły. Odpowiednie docieplenie budynku przynosi wymierne oszczędności. Szacowane straty cieplne mogą zmniejszyć się od 20 do 50 proc, co w praktyce oznacza zmniejszenie wydatków firmy na ogrzewanie. Dodatkowe oszczędności przyniesie modernizacja systemów grzewczych, ciepłej wody użytkowej czy wentylacji. Co i w jakim zakresie zmodernizować – jest to rola audytu. Co więcej, audyt pomoże w ramach danego ulepszenia poznać różne warianty i wybrać ten najlepszy. W przypadku instalacji fotowoltaicznej jako dodatkowe źródło wykorzystujące energię odnawialną może zmniejszyć koszty prądu w firmie.

Oszczędność zależeć będzie od wielu czynników – optymalizacja wielkości instalacji polega na określeniu jej wielkości w funkcji zużycia energii. Błędem jest instalowanie instalacji na zasadzie „tyle, ile się zmieści na dachu”. Audyt pozwoli na określenie takiej ilości płyt, aby zysk z montażu był największy. Z kolei przy zastosowaniu technologii LED zużycie energii jest ponad 10 razy mniejsze, a tym samym opłaty za energię elektryczną mogą zmaleć nawet o 90 proc. Liczby mówią same za siebie.

Dotacja dla MŚP

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć na 65 proc. dotacji. Maksymalna wartość projektu wynosi 10 mln zł. Wniosek należy zgłosić do końca sierpnia 2016 r., dlatego trzeba się spieszyć.

Czasu jest niewiele, ale wystarczająco, aby dobrze przygotować się do szeregu niezbędnych działań. Pierwszym z nich będzie audyt energetyczny, który określi opłacalność całej inwestycji. Ocena projektu będzie prowadzona na podstawie wielu kryteriów merytorycznych. Część z nich dotyczy efektu środowiskowego i energetycznego. Chodzi tu o poziom zmniejszenia zużycia energii oraz emisji CO2, zastosowanie odnawialnych źródeł energii i poziom zaspokojenia potrzeb firmy energią z OZE, czy wykorzystanie inteligentnych systemów zarządzania energią – mówi Tomasz Bednarski z Guarana Biznes.

Dolnośląskie firmy chcące rozwijać swój biznes dzięki dotacjom mogą skorzystać z usług doradczych Guarana Biznes sp. z o.o. Efektem jej prac jest niemal 100 proc. skuteczność pozyskiwaniu unijnego dofinansowania w RPO Województwa Dolnośląskiego i Opolskiego. Wnioski sporządzone przez doświadczonych konsultantów Guarana Biznes 4-krotnie znalazły się na pierwszym miejscu na Dolnym Śląsku i zajęły 2-gie miejsce w Dużym Bonie na Innowacje w roku 2015, a w działaniu 3.2. Efektywność energetyczna w MŚP wniosek Guarana Biznes zajął 4. miejsce.

Szukasz porady w sprawie dotacji na efektywność energetyczną w woj. dolnośląskim i innych województwach? Zadzwoń albo napisz:

Telefon: 509 664 606
email: nowaenergia@guaranabiznes.pl
http://guaranabiznes.pl/dotacje-na-fotowoltaike/

artykuł sponsorowany