Zielone certyfikaty przez 20 lat?

Zielone certyfikaty przez 20 lat?
obrien, flickr cc-by-2.0

Wsparcie dla energetyki odnawialnej w nowej ustawie o OZE zostanie wydłużone o 5 lat? Takiego rozwiązania chce branża. Tylko czy zgodzi się na nie resort gospodarki? {więcej}

Jak informuje cire.pl, wydłużenie okresu wsparcia zielonymi certyfikatami z 15 do 20 lat dla operatorów odnawialnych źródeł energii jest obecnie jednym z najczęstszych postulatów, jakie zgłaszają przedstawiciele branży w zakresie nowego systemu wsparcia, a zabiegają o to m.in. Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej, Towarzystwo Obrotu Energią, Związak Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO), Bank Gospodarki Żywnościowej, a także czołowi deweloperzy farm wiatrowych.

― Okres 15 lat jest niewystarczający w wypadku niektórych technologii, takich jak na przykład elektrownie wodne, gdzie duża część kosztów związana jest z robotami ziemnymi. Podobna sytuacja może wystąpić dla morskich farm wiatrowych – cire.pl powołuje się na Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa ZP FEO i Instytutu Energetyki Odnawialnej.

REKLAMA
REKLAMA

Kolejnym z kluczowych postulatów branży OZE w zakresie nowej ustawy jest utrzymanie obowiązku zakupu zielonej energii po gwarantowanej cenie. Jak pisze dzisiaj cire.pl – zdaniem Banku Gospodarki Żywnościowej takie rozwiązanie jest niezbędne dla tego rodzaju „wysokobudżetowych i długoterminowych inwestycji” i uchroni inwestorów od wypowiadania umów przez zakłady energetyczne.

Więcej informacji o bieżących wydarzeniach i komentarzach dotyczących nowej ustawy o OZE na Gramwzielone.pl w artykule: Ustawa o OZE: bieżące informacje, analizy i komentarze

gr