MG: system dla OZE ma wspierać innowacje

MG: system dla OZE ma wspierać innowacje
Clearly Ambiguous, flickr cc-by-2.0

Zdaniem przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki, celem nowej ustawy o OZE i zmodyfikowania systemu zielonych certyfikatów ma być przede wszystkim {więcej}promocja nowoczesnych i innowacyjnych technologii.

Poniżej prezentujemy komunikat resortu gospodarki:

Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz system wsparcia inwestycji w sektorze energii odnawialnej to najważniejsze tematy wystąpienia wiceministra gospodarki Mieczysława Kasprzaka podczas konferencji „Odnawialne żródła energii” towarzyszącej targom ENEX 2012. Wiceszef MG był gościem kieleckiej wystawy 6 marca 2012 r.

REKLAMA
REKLAMA

Wiceminister Kasprzak przedstawił główne założenia przygotowanego w MG projektu ustawy o OZE. – Nowe przepisy są odpowiedzią na postulaty dotyczące powstania jasnego i efektywnego systemu promocji energii odnawialnej – zapewnił. – Ma to szczególne znaczenie w obliczu wzrastającego wykorzystania OZE, które wynika z potrzeby ochrony środowiska i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział.

Jak podkreślił wiceminister Kasprzak, stabilny rozwój OZE będzie osiągalny jedynie poprzez stworzenie sprawnych instrumentów wsparcia inwestycji w tym sektorze. – Dlatego w projekcie ustawy o OZE zawarliśmy możliwość zwrotu przedsiębiorcom kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych – zaznaczył wiceminister. – Chcemy także utrzymać i doskonalić dotychczasowy system świadectw pochodzenia, aby mogły z niego korzystać w pierwszym rzędzie nowoczesne i innowacyjne technologie – dodał.

Wiceszef resortu gospodarki przypomniał również, że do projektu ustawy o OZE MG wprowadziło szereg rozwiązań prokonsumenckich, takich jak wsparcie wytwarzania zielonej energii na własne potrzeby, oraz nowe rozwiązania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. – Wśród ułatwień dla biznesu zaproponowaliśmy zniesienie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w mikroźródłach i preferencje w ich przyłączaniu oraz możliwość uzyskania gwarancji pochodzenia zielonej energii – wymienił wiceminister Kasprzak.

źródło: Ministertswo Gospodarki/ red. gramwzielone.pl