Działanie 10.3: kto dostanie dotacje na OZE

Działanie 10.3: kto dostanie dotacje na OZE
Enrico Matteucci, flickr cc-by-2.0

Ministerstwo Gosopdarki podało listę beneficjentów konkursu na dotacje na uruchomienie produkcji urządzeń dla energetyki odnawialnej. Kto otrzyma dotacje, a kto znalzł się na liście rezerwowej? {więcej}

W ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, działanie 10.3 „Rozwój przemysłu dla odnawialnych źródeł energii” Ministerstwo Gospodarki, które pełni rolę instytucji pośredniczącej, ma do rozdysponowania ponad 137 mln zł.

W naborze wniosków, który odbył się listopadzie ubiegłego roku, złożono 11 wniosków. Po weryfikacji w ramach oceny merytorycznej I stopnia MG podzieliło otrzymane aplikacje na listę projektów, które otrzymają dofinansowanie, a także na listę projektów rezerwowych.

REKLAMA

Na liście podstawowej znalazło się 6 projektów. Najwięcej punktów otrzymała firma „Farma wiatrowa centrum” na uruchomienie zakładu do produkcji turbin wiatrowych z pionową osią obrotu. Inwestycja, która powstanie w Łowiczu, ma kosztować w sumie ponad 95 mln zł, a kwota dotacji to 30 mln zł.

Drugi z projektów przygotowała firma Tarmetal i dotyczy on uruchomienia produkcji małych elektrowni wiatrowych o mocy do 200 kW. Koszt inwestycji to 28 mln zł, z czego dofinansowanie z działania 10.3 pokryje 18,1 mln zł.

REKLAMA

Trzeci z projektów zakłada uruchomienie w Ostrowcu Świętokrzyskim produkcji urządzeńdo wytwarzania energii cieplnej z biomasy – beneficjent, firma Weiss, otrzyma z Unii 13,6 mln zł, a całkowity koszt projektu to 28 mln zł.

Kolejnym beneficjentem działa 10.3 z branży energetyki wiatrowej jest firma GSG Towers, która na terenie Stoczni Gdańsk uruchomi linię produkcyjną do produkcji wież elektrowni wiatrowych. Koszt inwestycji to 29,4 mln zł, a kwota dofinansowania – 9,6 mln zł.

Z pomocą unijnej dotacji uruchomiona zostanie także produkcja inwerterów dla elektrowni wiatrowych. Inwestycja firmy Ebrima ma kosztować 25,7 mln zł, z czego dotacja pokryje 14,6 mln zł.

Kolejnym beneficjentem działania 10.3 jest firma Euros Polska, która za 57,1 mln zł uruchomi na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Warszowicach produkcję łopat do elektrowni wiatrowych. Wartość dotacji to 23,2 mln zł.

Na liście rezerwowej konkursu w ramach działania 10,3 znalazły się firmy MME-NDI Technology Polska (branża biopaliwowa), Crist (produkcja elementów elektrowni wiatrowych), Sunex (producent kolektorów słonecznych), Milk Hydrosan, a także Pol-Mot Warfama.

gr