innogy z gorszym wynikiem w segmencie OZE

 

W pierwszej połowie br. innogy wypracował zysk EBITDA wynoszący 2,4 mld euro i EBIT na poziomie 1,7 mld euro. To wyniki  o 2 i 4 proc. lepsze niż przed rokiem. Zysk netto wzrósł o 16 proc. do poziomu 857 mln euro, a Peter Terium zapowiedział, że cel na cały 2017 r. to zysk netto sięgający przynajmniej 1,2 mln euro.

Plan EBITDA i EBIT na cały rok to

REKLAMA

Mówiąc o kierunkach rozwoju innogy Terium wskazał na realizowaną już w I połowie br. ekspansję biznesu w USA. – Jestem przekonany, że Tesle na autostradach to dopiero początek innowacyjnej i elektrycznej przyszłości. Postęp sam utoruje sobie drogę. Mimo całej retoryki płynącej z Waszyngtonu, gospodarka USA nie funkcjonuje w próżni. Transformacja energetyki w USA już się rozpoczęła, a innogy jest jej częścią – zapewnił CEO niemieckiego koncernu.

REKLAMA

Terium wskazał również na inny kluczowy kierunek, jakim jest morska energetyka wiatrowa. Szef niemieckiej firmy wskazał przy tym na projekty realizowane u wybrzeży Wielkiej Brytanii, w ramach których mają stanąć morskie wiatraki o łącznej mocy 1,2 GW.

Na Wyspach innogy ma oddać do użytku już w przyszłym roku inną morską farmę wiatrową Galloper, a także cztery farmy wiatrowe na lądzie o mocy 210 MW, które mają zostać uruchomione do roku 2020 i powinny powiększać wynik EBITDA niemieckiej firmy co roku o dodatkowe 30 mln euro.

Inny ważny rynek dla innogy, na który podczas prezentacji wyników za I półrocze zwrócił uwagę Terium, to Indie,  gdzie przejęta przez innogy firma Belectric jest wykonawcą kilku farm fotowoltaicznych o potencjale liczonym w setkach MW.

Póki co wynik sektora OZE w innogy za I półrocze 2017 r. był gorszy niż przed rokiem, sięgając 179 mln euro. Niemiecka firma tłumaczy ten fakt gorszymi warunkami pogodowymi dla należących do niej elektrowni wodnych i wiatrowych.

Innogy podkreślają, że negatywny efekt warunków pogodowych na wynik EBIT za pierwsze półrocze zminimalizowało uruchomienie farm wiatrowych o mocy 140 MW, które rozpoczęły pracę w Holandii.