Eksperci o OZE na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Eksperci o OZE na Europejskim Kongresie Gospodarczym
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

{więcej}Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach był okazją do dyskusji na temat perpektyw energetyki odnawialnej w Polsce.

W debacie poświęconej OZE udział wziął m.in. Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, który podkreślił potrzebę rozwijania małych, rozproszonych systemów OZE, na których rozwoju może skorzystać także polski przemysł. – Do tej pory filozofia wsparcia była pochodną działań grup interesów, np. rolników. Myślę, że to nie jest dobra droga. W Polsce mamy producentów instalacji wiatrowych, biomasy i technologii solarnych. W przypadku tych ostatnich koszty spadły już o 60-70 proc. Nie będziemy czempionem europejskim jeśli chodzi o biomasę, wiatr czy energię wodną, ale ze względu na pojemny rynek możemy być liderem jeśli chodzi o mikroźródła energii odnawialnej – Grzegorza Wiśniewskiego cytuje portal nettg.pl.

REKLAMA

Z kolei zdaniem Macieja Stryjeckiego, prezesa Fundacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Energetyki, w rozwoju polskiego sektora energetycznego należy odejść stopniowo od węgla, którego koszty wydobycia będą rosły, i rozwijać technologie nie tylko z zakresu OZE, ale także atomu. 

REKLAMA

Obecny na debacie Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska, podkreślił, że na rozwój branży OZE negatywnie wpływa zamieszanie związane z pracami nad nowym systemem wsparcia dla OZE. – Od grudnia na rynku źródeł odnawialnych jest zastój, bo brak ustawy powoduje paraliż inwestycyjny, realizowane są w zasadzie tylko wcześniejsze projekty. Czekamy więc na ostateczny kształt ustawy – Maciasa cytuje „Parkiet”. 
gr