J. Pilitowski, Ministerstwo Gospodarki: ustawa o OZE rewolucyjna

J. Pilitowski, Ministerstwo Gospodarki: ustawa o OZE rewolucyjna
Wayne National Forest, flickr cc-by-2.0

{więcej}Zdaniem dyrektora Departamentu Energetyki Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki, ustawa o odnawialnych źródłach energii wprowadzi „rewolucyjne” zmiany w systemie wsparcia dla mikro- i małych instalacji OZE. 

Jak zwraca uwagę cytowany przez wnp.pl Janusz Pilitowski z resortu gospodarki, nowa ustawa o OZE wprowadzi kilka „ważnych, nowych i rewolucyjnych” zmian w zakresie systemu regulacji dla rynku zielonej energii w Polsce, do których przedstawiciel MG zalicza zwłaszcza implementację modelu feed-in tariffs, czyli systemu preferencyjnych i gwarantowanych cen za sprzedaż energii, z którego będą mogli korzystać operatorzy mikro- i małych instalacji OZE. Wprowadzenie tego rozwiązania ma zapewnić – zdaniem Pilitowskiego – dynamikę rozwoju tego rodzaju instalacji w naszym kraju. 

REKLAMA

Jednocześnie dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej w MG podkreśla, że system cen gwarantowanych musi zostać wprowadzony rozsądnie, a przy jego opracowaniu resort gospodarki korzystał z doświadczeń innych krajów, które korzystają z tego rozwiązania w zakresie wspierania producentów zielonej energii. 

REKLAMA

Zdanie Pilitowskiego, istotną zmianą działającą na korzyść rozwoju mikroźródeł OZE eksploatowanych przez tzw. prosumentów ma być uproszczenie procedur przyłączania do sieci tego rodzaju instalacji. Przedstawiciel MG zwraca przy tym uwagę, że wprowadzenie nowych rozwiązań w tym zakresie będzie jednocześnie dużym wyzwaniem dla zakładów energetycznych. 

Czytaj więcej na temat systemu wsparcia dla mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii w nowej ustawie o OZE na Gramwzielone.pl w artykule: Feed-in tariffs: produkcja zielonej energii ruszy w polskich domach?
gr