2,3 zielonego certyfikatu dla dużej hydroenergetyki. Energa już szykuje nową inwestycję

2,3 zielonego certyfikatu dla dużej hydroenergetyki. Energa już szykuje nową inwestycję
Na Wiśle powstanie nowa elektrownia wodna Energi. Foto: Leszek.Leszczynski flickr cc-by-2.0

{więcej}Nowy system dopłat do produkcji zielonej energii w Polsce, który ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku, ma być szczególnie korzystny dla operatorów dużych elektrowni wodnych. 

REKLAMA

W ramach zaproponowanego przez Ministerstwo Gospodarki nowego systemu zielonych certyfikatów operatorzy dużych elektrowni wodnych o mocy przekraczającej 20 MW mają otrzymać 2,3 zielonego certyfikatu za każdą wyprodukowaną przez siebie megawatogodzinę energii. Doliczając cenę za sprzedaż energii, łączny przychód z wyprodukowanej energii w tego rodzaju hydroelekrowniach wynosiłby około 860 zł/MWh, co oznacza, że na wyższy przychód w ramach nowego systemu wsparcia mogliby liczyć jedynie operatorzy farm fotowoltaicznych. 

Z wysokiego poziomu dopłat do produkcji energii w dużych elektrowniach wodnych może skorzystać Energa, która eksploatuje już największą w Polsce hydroelektrownię we Włocławku, a właśnie ogłosiła plany budowy kolejnej elektrowni wodnej o mocy 80 MW, dla której wybrała już wstępną lokalizację. Nowa hydroelektrownia Energi miałaby powstać koło Siarzewa na 708 kilometrze Wisły. Koszt inwestycji szacuje się na 3 mld zł. 
gr

REKLAMA