Dotacje na OZE na Podlasiu

Badania efektywności odnawialnych źródeł energii, nowoczesne centrum transferu technologii i kampania promocyjna województwa – te trzy projekty mają szansę na wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

 

Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego zdecydował, że inwestycje te znajdą się na podstawowej liście projektów kluczowych (czyli w wykazie najważniejszych, strategicznych inwestycji w regionie). A to oznacza, że po przygotowaniu dokumentacji i spełnieniu wymogów formalnych otrzymają dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego.

I tak, Politechnika Białostocka zamierza przeprowadzić badania nad metodami poprawy efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Uczelnia zbuduje m.in. minielektrownię hybrydową, to znaczy wykorzystującą siłę wiatru i słońca do wytwarzania energii, i oceni, czy stosowanie jej jest opłacalne. Postawi też laboratorium,  w którym naukowcy będą pracować nad zwiększeniem samowystarczalności energetycznej budynków. Pracownicy PB zajmą się również optymalizacją wytwarzania biogazu rolniczego. Określą też, czy olej roślinny można stosować jako paliwo w silnikach pojazdów. Projekt PB ma kosztować 32,6 mln , z czego dotacja z RPO wyniesie 27,1 mln zł.