Rafako: kolektory słoneczne dla spółek ciepłowniczych

Rafako: kolektory słoneczne dla spółek ciepłowniczych
Fot. Rafako

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w polskim ciepłownictwie, poza biomasą, pozostaje marginalne. Chcą to zmienić raciborskie firmy Rafako oraz Ensol wspólnie z konsultantem naukowym ICEB, oferując krajowym dostawcom energii cieplnej nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z OZE. Do zainteresowania się podobnymi technologiami polskie ciepłownictwo z pewnością skłonią coraz bardziej restrykcyjne normy emisji.

Rafako zapewnia, że opracowany wspólnie z Ensol i ICEB system bazujący na produkcji energii cieplnej z kolektorów słonecznych oraz systemów pomp ciepła w połączeniu z kogeneracją pozwala na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery – CO2, SO2, NOx­, pył­ów zawieszonych i WWA – nawet do 50 proc. w stosunku do emisji z konwencjonalnych ciepłowni.

Ciepło, generowane w termicznych kolektorach słonecznych oraz pompach ciepła jest magazynowane w wielkopojemnościowych, zaizolowanych – naziemnych lub podziemnych – wodnych zasobnikach ciepła, stanowiących magazyn ciepła

REKLAMA

Oferowane przez raciborskie firmy rozwiązanie ma być dostosowywane indywidulanie do dostawcy ciepła. Parametry polskich sieci ciepłowniczych – temperatura zasilania i powrotu wody c.o. – odbiegają w tym zakresie od systemów ciepłowniczych w krajach takich jak Dania czy Szwecja.

System opracowany przez Rafako-Ensol-ICEB ma pozwolić na dostosowanie parametrów technicznych rozwiązań skojarzonych z wykorzystaniem OZE do parametrów sieci pracujących w polskim sektorze ciepła systemowego.

 Liczymy na duże zainteresowanie właścicieli i zarządców przedsiębiorstw energetyki cieplnej pracujących na potrzeby ciepła systemowego oraz zakładów przemysłowych. Oferowana technologia wpisuje się w obowiązujący program zwiększenia udziału OZE w polskim systemie cieplno-energetycznym oraz wpływa na obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez redukcję spalania paliw stałych przy zachowaniu wielkości produkcji ciepła na tym samym poziomie – komentuje Jakub Sitek z Rafako.

Rozwiązania dla spółek ciepłowniczych bazujące na dużych instalacjach kolektorów słonecznych zyskały dotąd największą popularność w Austrii i Danii. W naszym kraju  takie systemy stosuje już kilku dostawców ciepła.

REKLAMA

Jak wynika z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, najwięcej ciepła z kolektorów słonecznych produkuje w Polsce Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Olsztyna, które posiada dwie instalacje o mocy odpowiednio 0,13 MW i 0,42 MW, zajmujące 173 m2 i 528 m2.

Mniejsze przemysłowe instalacje kolektorów posiadają również dostawcy ciepła z Suwałk, Iłży, Dębicy, Nowego Sącza, Prudnika i Opola.

Mimo to wykorzystanie energii cieplnej z kolektorów pozostaje w polskim ciepłownictwie marginalne – razem z geotermią dają mu ok. 0,015 proc. ogółem produkowanego ciepła.

Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, z geotermii i kolektorów słonecznych w ubiegłym roku w ciepłownictwie wyprodukowano w sumie 637 341,3 GJ.

W nowej strategii energetycznej Unii Energetycznej do roku 2030, której założenia unijni decydenci przyjęli w czerwcu br. Uzgodniono wówczas cel zwiększania udziału OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie co roku o 1,1 pkt proc. (dla krajów zaliczających do tego celu ciepło wytwarzane z odpadów podniesiono poprzeczkę do 1,3 pkt proc.).

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.