340 mln zł dotacji z NFOŚiGW na inteligentne sieci energetyczne

340 mln zł dotacji z NFOŚiGW na inteligentne sieci energetyczne
foto: Jorge Franganillo, flickr cc-by-2.0

{więcej}Nie 150 mln zł – jak wcześniej zakładano, a 340 mln zł zostanie przeznaczone przez NFOŚiGW na dofinansowanie projektów mających na celu budowę systemów inteligentnego zarządzania energią.

Podczas piątkowej konferencji w NFOŚiGW, prezes Funduszu Jan Rączka zakreślił priorytetowe obszary programu: opracowanie systemów współpracy pomiędzy operatorem energetycznym i odbiorcą, rozwój infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych oraz edukację i badania – w tym z zakresu zarządzania produkcją energii odnawialnej. 

Fundusz zachęca do udziału w programie „Inteligentne sieci energetyczne – ISE” przedsiębiorstwa energetyczne, instytucje badawcze i samorządy. Na realizację projektów inwestycyjnych będzie można otrzymać dotację sięgającą 30-50% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku projektów badawczych – nawet 70%. 

REKLAMA
REKLAMA

– Liczymy, że dzięki inteligentnym sieciom (ISE) zmniejszy się wpływ energetyki na środowisko i rozwinie się rynek energii. ISE umożliwią np. wprowadzenie dynamicznych taryf, w których energia w szczycie zużycia jest droższa. To z kolei obniża jej zużycie w takich momentach, przez to maleje prawdopodobieństwo przekroczenia rezerwy mocy, mniejsze są nakłady na zwiększenie przepustowości sieci. ISE są niezbędne dla korzystania z rozproszonych odnawialnych źródeł energii – Polska Agencja Prasowa cytuje Jana Rączkę. 

Program ma być realizowany w latach 2013-2018, a jego budżet wyniesie 340 mln zł. Nabór wniosków – jak wcześniej zapowiedział NFOŚiGW – ruszy na przełomie 2012/2013. 

Zdaniem Rafała Czyżewskiego z firmy Energa Operator, która realizuje pilotażowy program montażu inteligentnych liczników w Kaliszu, dzięki wykorzystaniu inteligentnego licznika odbiorca może zaoszczędzić 5-9% energii. Dla samorządów wykorzytanie ISE to natomiast szansa na zoptymalizowanie zakupów energii np. przez zakupy hurtowe o określonych porach. 
gramwzielone.pl