"DGP": 300 tysięcy miejsc pracy w polskiej branży OZE do 2020 r.

"DGP": 300 tysięcy miejsc pracy w polskiej branży OZE do 2020 r.
siemens press

{więcej}Na postawie raportu przygotowanego przez Uniwersytet w Budapeszcie i Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii „Dziennik Gazeta Prawna” szacuje, że do 2020 roku branże związane z energooszczędnością i zieloną energią będą generować setki tysięcy miejsc pracy. 

Powyższy trend będzie wynikiem wdrażania przez Unię Europejską i Polskę regulacji podnoszących obowiązkowy udział produkcji zielonej energii, a także standardów w zakresie energooszczędnego budownictwa. 

REKLAMA

Według szacunków „DGP”, tylko przy pracach z zakresu termomodernizacji budynków w Polsce w „budowlance” powstanie od 23 tys. do 75 tys. nowych miejsc pracy, a do tego dojdą stanowiska w transporcie, produkcji, usługach czy konsultingu.

REKLAMA

Jednocześnie „DGP” wskazuje na brak specjalistów z zakresu budownictwa energooszczędnego, co może wynikać po prostu z braku dotychczasowego zainteresowania budową domów spełniających wyższe standardy energooszczędności. 

„DGP” powołuje się także na wyliczenia Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), według którego tylko w branży energetyki wiatrowej w Polsce pracuje już 2 tysiące osób, a do 2020 roku liczba etatów w „wiatrówce” może wzrosnąć do 60 tysięcy. IEO prognozuje podobny trend także w branży kolektorów słonecznych. 
gramwzielone.pl