Setki mln zł na efektywność energetyczną na Mazowszu

Setki mln zł na efektywność energetyczną na Mazowszu
Fot. Urząd m.st. Warszawy

Zarząd województwa mazowieckiego wkrótce uruchomi dodatkowe pieniądze z unijnych funduszy m.in. na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, termomodernizację budynków czy instalację odnawialnych źródeł energii. Osobny, duży budżet na ten cel zarezerwowały władze Warszawy.

Podczas odbywającego się wczoraj w Warszawie II Kongresu Czystego Powietrza, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik poinformował, że w latach 2014-2018 na działania związane m.in. ekologiczną energią, efektywnością energetyczną oraz redukcją emisji szkodliwych substancji do beneficjentów z Mazowsza trafiło 1,4 mld zł unijnych funduszy.

Jednocześnie marszałek województwa zapewnił, że wkrótce zostaną uruchomione na ten cel kolejne unijne fundusze w wysokości około 100 mln zł.

REKLAMA

W wyniku działań podjętych m.in. dzięki unijnemu dofinansowaniu, do końca 2022 r. w województwie mazowieckim zniknąć mają wszystkie najniższej jakości kotły na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3 oraz kominki, które nie są przystosowane do założeń ekoprojektu.

Osobny budżet na walkę ze smogiem i poprawę efektywności energetycznej zarezerwowały władze Warszawy.

 Przeznaczamy trzykrotnie więcej pieniędzy na modernizację kotłowni. W budżecie miasta mamy zarezerwowane 300 mln zł. Opracowaliśmy nowy projekt uchwały w sprawie dotacji do likwidacji kopciuchów – warszawiacy mogą liczyć na 12 tys. zł. Kwota pozwoli na pokrycie kosztów indywidualnej inwestycji. Upraszczamy też procedury, tak aby każdy mieszkaniec mógł otrzymać dofinansowanie w kilku prostych krokach i był wspierany przez doradców – zapewnił wczoraj podczas II Kongresu Czystego Powietrza Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

REKLAMA

Środki czteroletniego budżetu przewidziane są m.in. na usunięcie starych pieców oraz przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej, a także na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii.

Jak informuje stołeczny magistrat, Warszawa zlikwiduje wszystkie „kopciuchy” w domach komunalnych do 2021 r.

– Jesteśmy częściowo zależni od planów spółek gazowych i ciepłowniczych, dlatego pracujemy nad harmonogramem przyłączeń warszawskich budynków, który powstanie zapewne pod koniec marca. Tam, gdzie nie będziemy mogli doprowadzić centralnego ogrzewania, staramy się wprowadzić innowacyjne rozwiązania, m.in. pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Kolejnym wyzwaniem będą programy osłonowe i projekty termoizolacji lokali – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

W ramach działań antysmogowych w najbliższych tygodniach Warszawa ma ogłosić przetarg na trzy nowe stacje monitorowania powietrza. Jedna powstanie przy ul. Grochowskiej (Praga-Południe), druga na ul. Filtrowej (Ochota), a trzecia w Pruszkowie. Dodatkowo w tym roku planowany jest zakup blisko 140 mierników (98 w stolicy i 38 w warszawskiej aglomeracji) monitorujących pyły zawieszone PM2,5 i PM10 oraz dwutlenek azotu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.