Finalny projekt ustawy o OZE gotowy

Finalny projekt ustawy o OZE gotowy
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

{więcej}Informację tą resort gospodarki przekazał podczas dzisiejszej konferencji prasowej. 

Długo oczekiwany koniec prac nad poprawioną wersją ustawy to dobra wiadomość dla branży OZE, która na jej ostateczny projekt czeka już od wielu miesięcy. Po publikacji pierwszego projektu w grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Gospodarki zdecydowało się przygotować projekt praktycznie od nowa, co było efektem krytyki i kilku tysięcy uwag dot. pierwszego projektu, które wpłynęły do resortu od przedstawicieli branży podczas styczniowych konsultacji społecznych.  

REKLAMA


Jak informuje cire.pl, ostateczny projekt ustawy nie różni się w najważniejszych założeniach od informacji przekazanych przez resort gospodarki podczas konferencji prasowej, która odbyła się pod koniec maja br. Co istotne, Ministerstwo Gospodarki utrzymało ostatnie propozycje zmierzające do ograniczenia wsparcia dla współspalania, przyznając tej technologii tylko 5-letnie wsparcie zielonymi certyfikatami (dla pozostałych OZE ma to być 15 lat). Utrzymano też progi poszczególnych grup instalacji OZE – wyznaczające zakres dodatkowych preferencji dla inwestorów. W przypadku instalacji o mocy do 40 kWe będziemy mieli do czynienia z tzw. mikroinstalacjami, a do 200 kW – z tzw. małymi instalacjami. 

REKLAMA

MG przewiduje dodatkowe zwoleniania podatkowe, których wprowadzenie dla właścicieli mniejszych systemów OZE musi jednak wcześniej zaakceptować resort finansów. Jak informuje cire.pl – projekt ustawy na przełomie sierpnia i września trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów. 
gr