Prezes NFOŚiGW rezygnuje. Rada Nadzorcza szuka nowego

Prezes NFOŚiGW rezygnuje. Rada Nadzorcza szuka nowego
Jan Rączka, prezes NFOŚiGW / foto: newseria.pl

{więcej}Jan Rączka zdecydował o zakończeniu pracy na stanowisku prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW rozpisał konkurs na wybor nowego prezesa i wiceprezesa. 

Jak poinformowało cire.pl, Jan Rączka decyzję o rezygnacji z funkcji prezesa NFOŚiGW zakomunikował pracownikom Funduszu w kwietniu, a stanowisko zamierza pełnić do 31 grudnia 2012 r.

Aplikacje kadydatów na stanowisko prezesa NFOŚiGW można składać do 10 września. Kandydaci w procesie rekrutacji zostaną poddani ocenie formalnej i merytorycznej, w której Fundusz będzie wspierać zewnętrzna firma rekrutacyjna. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje cire.pl, zmiany na stanowisku prezesa NFOŚiGW i powrotu do poprzednich praktyk i upolitycznienia Funduszu obawiają się organizacje ekologiczne, które chwalą obecny zarząd za realizację programów wspierających rozwój m.in. odnawialnych źródeł energii. 

Jednym z najważniejszych projektów obecnego kierownictwa Funduszu jest m.in. program kredytów z 45-procentową dopłatą na zakup kolektorów słonecznych dla gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, który cieszy się dużą popularnością. Początkowo całkowity budżet programu uruchomionego w lecie 2010 r. wynosił 300 mln zł, jednak środki te już się kończą, wobec czego Fundusz zdecydował niedawno o zwiększeniu budżetu programu o 150 mln zł. 

Inne projekty NFOŚiGW to m.in. program dotacji na inteligentne sieci energetyczne (budżet na poziomie 340 mln zł) czy program dopłat do kredytów hipotecznych na budowę domów energooszczędnych, który ma wystartować w przyszłym roku, a którego formuła ma być zbliżona do programu dopłat do kredytów na zakup solarów. 

Negatywną ocenę funduszowi wystawiła z kolei niedawno Najwyższa Izba Kontroli za nieefektywne wydawanie środków otrzymywanych m.in. z kar środowiskowych i handlu emisjami CO2. Czytaj więcej o ocenie NFOŚiGW przez NIK na Gramwzielone.pl w artykule: Raport NIK o energetyce odnawialnej w Polsce. Krytyka NFOŚiGW.
gramwzielone.pl