Trójpak energetyczny zostanie przyjęty w I kwartale. Ustawa o OZE wejdzie w życie później?

Trójpak energetyczny zostanie przyjęty w I kwartale. Ustawa o OZE wejdzie w życie później?
(matt), flickr cc-by-2.0

{więcej}Zdaniem Andrzeja Czerwińskiego trójpak energetyczny, na który składa się ustawa o OZE, Prawo energetyczne i Prawo gazowe, może zostać przyjęty w pierwszym kwartale przyszłego roku. 

Według przewodniczącego sejmowej komisji ds. energetyki, w tym roku nie uda się już przyjąć trójpaku energetycznego, a ustawa o OZE zostanie uchwalona w styczniu 2013 roku. Zdaniem Czerwińskiego, na wejście w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii będziemy musieli jednak jeszcze poczekać. 

REKLAMA

Wszystko z uwagi na postępowanie Komisji Europejskiej mające na celu sprawdzenie, czy pomoc oferowana producentom zielonej energii w ramach projektowanego systemu wsparcia jest zgodna z prawem unijnym. Ponieważ podobne systemy wsparcia, jak planowany przez Ministerstwo Gospodarki, obowiązują już od dłuższego czasu w innych krajach Unii Europejskiej, Bruksela nie powinna zablokować wprowadzenia w Polsce nowego systemu wsparcia dla producentów zielonej energii, jednak musi w tym celu przeprowadzić postępowanie. 

REKLAMA

Zdaniem Andrzeja Czerwińskiego, z tego powodu na wdrożenie ustawy o OZE będziemy musieli poczekać kilka miesięcy. Przewodniczący sejmowej komisji ds. energetyki podkreślił, że parlament jest gotowy, aby procedowanie trójpaku energetycznego przeprowadzić „szybko i dokładnie”, a w tej sprawie w sejmie istnieje konsensus z opozycją. 
gramwzielone.pl