KGHM chce budować farmy wiatrowe i biogazownie

KGHM chce budować farmy wiatrowe i biogazownie
Koszt budowy farmy wiatrowej w Polsce to około 6,8 mln zł/MW. Foto: Suzlon

{więcej}Jak poinformował Reuters, władze drugiego największego producenta miedzi w Europie są zainteresowane budową farm wiatrowych w celu zaspokojenia swoich potrzeb na energię. 

KGHM to największy konsument energii w Polsce. Co roku zużywa około 2,5 TWh energii, z czego 15% zaspokaja dzięki własnej produkcji. Władze koncernu rozważają zwiększenie tego udziału m.in. poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii – farmy wiatrowe, a także biogazownie. Spółka planuje też uruchomienie upraw wierzby energetycznej. W tym roku władze KGHM kilkukrotnie wyraziły ponadto zainteresowanie działalnością w branży fotowoltaicznej – m.in. w zakresie produkcji ogniw PV. 

REKLAMA

Pierwszy projekt wiatrowy, nad którym pracuje KGHM, jest zlokalizowany koło Głogowa, a jego moc ma wynieść 60 MW. Prace nad budową farmy wiatowej koło Głogowa znajdują się jednak na razie na początkowym etapie. 

REKLAMA

KGHM pracuje także nad zwiększaniem własnych mocy w energetyce konwencjonalnej. W przyszłym roku spółka chce uruchomić dwie jednostki gazowe, każda o mocy 45 MW, a także jest zainteresowana udziałem w budowie pierwszej elektrowni atomowej w naszym kraju. 

Klika dni temu KGHM podpisał umowę z Tauronem na zakup 150 tys. MWh energii elektrycznej pochodzącej w 100% z OZE, która zostanie przeznaczona na potrzeby własne firmy. 
gramwzielone.pl