Czy zmiana na stanowisku ministra gospodarki opóźni prace nad ustawą o OZE?

Czy zmiana na stanowisku ministra gospodarki opóźni prace nad ustawą o OZE?
FriendsOfEurope, flickr cc-by-2.0

{więcej}Zdaniem wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza, spodziewane zmiany na stanowisku ministra gospodarki mogą opóźnić prace nad trójpakiem ustaw energetycznych: ustawą o OZE, Prawem energetycznym i Prawem gazowym.

Tak wiceminister gospodarki ocenił dzisiaj zapowiedź Waldemara Pawlaka, że po przegranych wyborach na szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego odejdzie z rządu, w którym pełni obecnie funkcję wicepremiera i ministra gospodarki. 

Chociaż do pozostania na stanowisku szefa resortu gospodarki Pawlaka namawia nowy szef PSL Janusz Piechociński, obecny szef MG ponownie zapowiedział dzisiaj podanie się do dymisji. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak zmiany na stanowisku szefa resortu gospodarki mogą wpłynąć na prace nad ustawą o OZE i pozostałymi ustawami z tzw. trójpaku energetycznego? Zdaniem wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza, w przypadku zwolnienia stanowiska szefa MG przez Waldemara Pawlaka, prace nad ustawami energetycznymi opóźnią się. 

– Zmiana szefa Ministerstwa Gospodarki na pewno odsunie prace nad trójpakiem, co oczywiście nie jest dobre, bo wszyscy z niecierpliwością oczekują efektów prac nad tymi projektami; szczególnie w zakresie OZE, bo od tego w dużej mierze będą zależały dalsze inwestycje związane przede wszystkim z certyfikatami – Polska Agencja Prasowa cytuje dzisiejszą wypowiedź Tomasza Tomczykiewicza. 

Zgodnie z ostatnimi komunikatami przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, finalne projekty ustaw energetycznych, w tym ustawy o OZE, są już gotowe i wkrótce powinny trafić do parlamentu.

Presję – zwłaszcza w zakresie szybkiego przyjęcia ustawy o OZE – wywiera ponadto Komisja Europejska, która grozi Polsce wielomilionowymi karami za prawie dwuletnie opóźnienie w przyjęciu regulacji z unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, które do polskiego prawa ma implementować ustawa o OZE. 
gramwzielone.pl