Chiny: 15% energii z OZE do 2020 r.

Chiny: 15% energii z OZE do 2020 r.
foto: Suntech press

{więcej}Według planów ogłoszonych właśnie przez chiński rząd, na koniec obecnej dekady 15% konsumowanej w Chinach energii ma pochodzić z OZE. 

Zgodnie z założeniami opublikowanej kilka dni temu, rządowej „Białej Księgi Energii”, do 2015 roku udział zielonej energii w chińskim miksie energetycznym ma wzrosnąć do 11,4%, a w roku 2020 ma to być już 15%. 

REKLAMA

Wzrost chińskiego potencjału OZE ma nastąpić przede wszystkim przez zwiększanie mocy w hydroenergetyce – z obecnego poziomu 230 GW do 290 GW, energetyce wiatrowej i fotowoltaice. Obecnie Chiny posiadają już około 47 GW elektrowni wiatrowych – najwięcej na świecie, a w roku 2015 ma to być aż 100 GW – w tym 5 GW w morskiej energetyce wiatrowej. 

REKLAMA

Dynamiczny rozwój ma notować także sektor fotowoltaiczny. Obecnie potencjał energetyki słonecznej w Chinach to niecałe 5 GW, podczas gdy w 2015 roku ilość systemów fotowoltaicznych zainstalowanych w Państwie Środka ma osiągnąć około 21 GW. Jak informuje PAP, w mniej zurbanizowanej, wschodniej części kraju mają powstawać głównie duże farmy fotowoltaiczne, a w części środkowej i na wybrzeżu rozwój fotowoltaiki ma się odbywać głównie poprzez montaż systemów PV zintegrowanych z budynkami. 

Wsparcie dla fotowoltaiki jest coraz bardziej istotne wobec rosnącej nadpodaży paneli fotowoltaicznych na globlanym rynku – generowanej głównie przez Chińczyków. W perspektywie ograniczania wsparcia dla PV w Europie i po wprowadzeniu ceł na chińskie panele przez USA, w celu utrzymania dynamiki produkcji przez rodzimych producentów paneli Chińczycy muszą w większym stopniu otworzyć dla fotowoltaiki swój rynek. 
gramwzielone.pl