Ile Niemcy zainwestowali w OZE w 2010 roku?

Ile Niemcy zainwestowali w OZE w 2010 roku?
foto: domeniconicola, flickr cc-by-2.0

{więcej}Jak wynika z raportu przygotowanego przez Climate Policy Initiative (CPI), Niemcy w 2010 roku zainwestowali w branży energii odnawialnej w sumie 26,6 mld euro. 

W raporcie „The German Landscape of Climate Finance” czytamy, iż zdecydowana większość powyższej kwoty, bo około 20 mld euro, została przeznaczona na inwestycje w mało-skalową, rozproszoną energetykę odnawialną – w tym w dużej mierze w domowe instalacje fotowoltaiczne. 

REKLAMA

Jak wynika z analizy CPI, w 2010 roku Niemcy na projekty mające na celu walkę ze zmianami klimatu wydali w sumie 37 mld euro. Oprócz 26,6 mld euro wydanych na energetykę odnawialną, m.in. 7,2 mld euro nasi zachodni sąsiedzi wydali na poprawę efektywności energetycznej. 

REKLAMA

CPI podkreśla, że kluczową rolę w rozwoju nowych projektów OZE odgrywa w Niemczech polityka rządu i federalny system zachęt dla inwestorów. Jak czytamy w raporcie, ponad połowę środków na inwestycje w OZE wydanych w 2010 roku przez prywatnych inwestorów udostępniły państwowe banki KfW oraz Rentenbank w postaci niskooprocentowanych pożyczek
gr