Hiszpański rząd nakłada nowy podatek na producentów zielonej energii

Hiszpański rząd nakłada nowy podatek na producentów zielonej energii
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy. Foto: ppcv, flickr cc-by-20

{więcej}Władze Hiszpanii nakładają dodatkowy podatek w wysokości 7% liczony od zysków z taryf gwarantowanych otrzymywanych za produkcję energii ze źródeł odnawialnych. 

Nowy podatek dla producentów energii z OZE to pomysł konserwatywnego rządu premiera Mariano Rajoya szukającego oszczędności budżetowych w pogrążonej w kryzysie gospodarczym Hiszpanii. Nowym podatkiem od początku stycznia 2013 roku zostali objęci producenci zielonej energii sprzedawanej do sieci, którzy korzystają z dopłat w ramach hiszpańskiego systemu taryf gwaratnowanych (feed-in tariffs). 

REKLAMA

Zdaniem przedstawicieli hipszpańskiej branży OZE, nowy podatek przyczyni się do kolejnej fali upadków firm związanych z energetyką odanwialną, które nie będą w stanie realizować swoich biznesplanów i spłacić zaciągniętych na inwestycje kredytów. Hiszpańska branża OZE argumentuje ponadto, że nowy podatek uderzy zwłaszcza w mniejszych producentów zielonej energii – koncerny energetyczne produkujące energię z OZE przerzucą bowiem koszty nowego podatku na odbiorców końcowych. 

REKLAMA

Jak wyliczyło hiszpańskie stowarzyszenie sektora fotowoltaicznego, wraz z nowym podatkiem nowe obciążenia nakładane na hiszpańskich producentów zielonej energii począwszy od roku 2011 zmniejszą poziom zysków osiąganych ze sprzedaży energii odnawialnej w sumie o 40%. 

Z kolei hiszpańskie stowarzyszenie sektora energii wiatrowej (AEE) szacuje, że wprowadzenie nowego podatku będzie kosztować właścicieli farm wiatrowych w Hiszpanii ok. 300 mln euro rocznie. 
gramwzielone.pl