"Aktywna polityka klimatyczna stworzy więcej miejsc pracy niż budowa kopalń"

"Aktywna polityka klimatyczna stworzy więcej miejsc pracy niż budowa kopalń"
foto: RWE press

{więcej}Podczas konferencji „Polska 2050 – węgiel a gospodarka niskoemisyjna”, która odbyła sie w ostatni czwartek, przedstawiciele Kolalicji Klimatycznej zachęcali do redefiniowania założeń polskiej polityki energetycznej, w której – ich zdaniem – mniejszą uwagę powinno przykładać się do węgla, a także skupić się na rozwiązaniach innowacyjnych, które przyczynią się do rozwoju całej gospodarki. 

Reprezentujący Koalicję Klimatyczną dr Zbigniew Kaczun, podkreślał, że węgiel powinien spełniać ważną rolę w polskim przemyśle, jednak należy wdrażać alternatywne sposoby jego zastosowania – np. w przemyśle farmaceutycznym czy przy produkcji grafenu. 

REKLAMA

– Musimy szukać innych sił, które pozwolą nam się rozwijać w długiej perspektywie (…) Polska gospodarka musi stać się innowacyjna. Mimo deklaracji wielu rządów, polska gospodarka nadal nie jest innowacyjna. Dlatego potrzebujemy aktywnej polityki klimatycznej i transformacji niskoemisyjnej, po to by wymusić innowacyjność, wymusić nowoczesne rozwiązania technologiczne (…), bo bez tego nie będzie możliwy rozwój społeczno-gospodarczy – Polska Agencja Prasowa cytuje dr Zbigniewa Kaczuna.

REKLAMA

Jako rozwiązanie dla transformacji energetycznej w Polsce reprezentant Koalicji Klimatycznej wskazał rozwój energetyki rozproszonej, w której mogą partycypować obywatele, którzy w takim modelu byliby nie tylko konsumentami, ale także producentami energii. 

Tomasz Terlecki z Europejskiej Fundacji Klimatycznej Polska do roku 2050 wskazał, że korzystając tylko z dostępnych obecnie technologii w Polsce można ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 50-70% – nie tylko w przemyśle, ale także m.in. w transporcie. – To od rządu zależy czy wydamy 500 mln zł na otwieranie nowych kopalni węgla kamiennego, czy wydamy te pieniądze np. na termomodernizację. Z analiz, które wykonaliśmy w fundacji, 500 mln zł na termomodernizację stworzyłoby więcej miejsc pracy, niż budowa kolejnych kopalń – PAP cytuje Tomasza Terleckiego. 

 
Jak informuje PAP, potrzebę transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej podkreślił podczas czwartkowej konferencji reprezentujący resort gospodarki Zbigniew Kamieński. Jego zdaniem, w tym wypadku potrzebne jest jednak podejście „umiarkowane”, aby „nie wylać dziecka z kąpielą”. 

gramwzielone.pl