Energa nie dostanie certyfikatów dla nowej hydroelektrowni na Wiśle? Może stracić 1 mld zł

Energa nie dostanie certyfikatów dla nowej hydroelektrowni na Wiśle? Może stracić 1 mld zł
foto: Tauron press

{więcej}Ministerstwo Środowiska chce wyłączyć z nowego systemu wsparcia dla OZE nową elektrownię wodną, którą we Włocławku chce wybudować Energa. Inwestycji broni jednak Ministerstwo Skarbu Państwa, dla którego brak certyfikatów dla nowej hydroelektrowni może oznaczać znaczący spadek wartości Energi w perspektywie jej prywatyzacji. 

Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że prywatyzacja Energi to kwestia najlbliższych miesięcy i resort ten będzie walczyć o jak najkorzystniejsze warunki sprzedaży udziałów państwa. Dlatego też MSP może być zainteresowany opóźnianiem wprowadzenia w życie ustawy o OZE, której obecny projekt zakłada ograniczenie wsparcia m.in. dla elektrowni wodnych, z których obecnie Energa czerpie zyski dzięki objęciu hydroelektrowni systemem zielonych certyfikatów. W nowym systemie wsparcia zapisanym w projekcie ustawy o OZE resort gospodarki chce natomiast wsparcie dla energetyki wodnej mocno ograniczyć. 

REKLAMA

Jak informuje dzisiaj cire.pl, w projekcie ustawy o OZE mogą pojawić się zapisy, które jeszcze bardziej obniżą przychody Energi po wprowadzeniu w życie nowej ustawy o OZE. Ministerstwo Środowiska zgłosiło bowiem postulat wyłączenia z nowego systemu wsparcia drugiej hydroelektrowni wodnej we Włocławku, której budowę w planach na Energa i której moc ma wynieść 100 MW. Minister Środowiska Marcin Korolec zapewnił dzisiaj na łamach cire.pl, że przekonał już Ministerstwo Gospodarki do wyłączenia ze wsparcia w projekcie ustawy o OZE nowej inwestycji Energi. 

REKLAMA

O niewłączanie niekorzystnego dla Energi zapisu będzie jednak walczyć Ministerstwo Skarbu Państwa, które liczy na uzyskanie jak najwyższej ceny za swoje udziały przy okazji nadchodzącej prywatyzacji Energi. Cire.pl informuje, że wyłączenie ze wsparcia dużych elektrowni wodnych może oznaczać dla Energi – w porównaniu do przychodów osiąganych w obecnym systemie wsparcia – roczny zysk operacyjny niższy o około 300 mln zł, a wartość całej grupy energetycznej może spaść nawet o 1 mld zł. 
gramwzielone.pl