Walonia wprowadza nowy system zielonych certyfikatów. Poziom wsparcia zależny od dochodów

Walonia wprowadza nowy system zielonych certyfikatów. Poziom wsparcia zależny od dochodów
ekowatt press

{więcej}Władze belgijskiego regionu modyfikują zasady wsparcia dla rynku energii odnawialnej. Zgodnie z nowymi założeniami poziom dopłat do produkowanej energii będzie uzależniony od poziomu dochodów gospodarstw domowych produkujących i sprzedających energię. 

Zgodnie z planami walońskiego rządu, nowy system zielonych certyfikatów ma ułatwić i przyspieszyć gospodarstwom domowym inwestycje w małe instalacje OZE. Ponadto, poziom wsparcia, jaki będzie im przysługiwać za sprzedaż zielonej energii, ma być uzależniony od poziomu osiąganych dochodów. 

REKLAMA

Nowy system zielonych certyfikatów ma zagwarantować gospodarstwom domowym mieszczącym się w dolnej grupie dochodów zwrot z inwestycji w domowy system OZE w ciągu 7 lat. Z kolei gospodarstwa domowe ujęte w średnim przedziale dochodów mają otrzymać w tym wypadku zwrot z inwestycji w ciągu 8 lat, a najbogatsze gospodarstwa domowe – w ciągu 9 lat. 

REKLAMA

Kolejną z zasad nowego systemu zielonych certyfikatów w Walonii ma być dodatkowy bonus w dopłatach przyznawany operatorom instalacji fotowoltaicznych wyprodukowanych w Europie. Podobna reguła obowiązuje już we Francji. Dodatkowo nowe regulacje dla prosumenckiego rynku energii odnawialnej w Walonii ustandaryzują zasady ubezpieczeń dla domowych systemów OZE.
gramwzielone.pl