Międzynarodowa Agencja Energetyki: w 2016 r. więcej energii z OZE niż z gazu i atomu

Międzynarodowa Agencja Energetyki: w 2016 r. więcej energii z OZE niż z gazu i atomu
acidpix, flickr cc-by-2.0

{więcej}Jak wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetyki (IEA), już za trzy lata energetyka odnawialna będzie mieć większy udział w globalnej produkcji energii niż źródła gazowe i będzie generować dwa razy więcej energii niż wszystkie elektrownie jądrowe. 

Prognozę dotyczącą produkcji energii do 2016 roku IEA opublikowała w raporcie Medium-Term Renewable Energy Market Report (MTRMR). Jak wynika z raportu, energetyka odnawialna jest obecnie najszybciej rozwijającym się na świecie sektorem energetyki. Według IEA, mimo trudnej sytuacji gospodarczej, energetyka odnawialna w ciągu najbliższych 5 lat zwiększy swój potencjał o 40%. 

Prognoza IEA zakłada, że OZE – bez uwzględnienia energetyki wodnej – zwiększą swój udział w globalnym miksie energetycznym z 2% w roku 2006 i 4% w roku 2011 do ok. 8% w roku 2018. IEA podkreśla, że OZE stają się coraz bardziej konkurencyjne cenowo wobec konwencjonalnej energetyki. Według Agencji, energetyka wiatrowa staje się konkurencyjna cenowo w takich krajach jak Brazylia, Nowa Zelandia czy Turcja, a fotowoltaika – w krajach charakteryzujących się wysokimi cenami energii w godzinach szczytowych – i koszty produkcji energii z PV mogą być niższe niż ceny energii dla odbiorców końcowych w wielu krajach. 

REKLAMA
REKLAMA

– Koszty energetyki odnawialnej w dalszym ciągu spadają i staje się ona coraz bardziej konkurencyjna względem energetyki opartej na paliwach kopalnych. To dobra wiadomość dla globalnego systemu energetycznego, który musi stać się czystszy i bardziej zdywersyfikowany, ale nie powinna ona być wytłumaczeniem dla samozadowolenia poszczególnych rządów – zwłaszcza wśród krajów OECD – komentuje wyniki najnowszych badań Maria van der Hoeven z IEA. 

Przedstawicielka IEA podkreśla, że globalne koszty dopłat dla energetyki konwencjonalnej są sześć razy wyższe niż koszty dopłat do produkcji zielonej energii.

Zobacz podsumowanie raportu Medium-Term Renewable Energy Market Report opracowane przez IEA [PDF].

gramwzielone.pl