Gdzie najlepiej inwestować w OZE wg Ernst&Young

Gdzie najlepiej inwestować w OZE wg Ernst&Young
Colexon press

W najnowszej edycji raportu poświęconego rozwojowi energetyki odnawialnej na świecie Ernst&Young wskazuje globalnych liderów w rozwoju OZE. Jak E&Y ocenia rozwój zielonej energii w Polsce?{więcej}

Zdaniem Ernst & Young, najatrakcyjniejszymi krajami do inwestowania w energetykę odnawialną w dalszym ciągu są Chiny i USA. Chińczycy pozycję lidera w rankingu E&Y zawdzięczają przede wszystkim atrakcyjności rynku energetyki wiatrowej – zarówno na lądzie jak i na morzu. Z kolei USA, zdaniem autorów raportu, to zdecydowanie najatrakcyjniejszy kraj pod względem inwestycji w branży fotowoltaicznej, solarnej CSP, a także geotermalnej.

Na trzecim miejscu rankingu E&Y znalazły się Niemcy, które w porównaniu do poprzedniej edycji raportu wyprzedziły Indie (4.). Niemcy swoją pozycję zawdzięczają najwyższej ocenie, obok Wielkiej Brytanii, w zakresie energetyki wiatrowej typu offshore, a także wysokim notom w kategorii „biomasa” i „fotowoltaika”.

REKLAMA

W czołówce rankingu najatrakcyjniejszych państw do inwestowania w OZE znalazły się jeszcze: Wielka Brytania, Włochy, Francja, Kanada, Hiszpania, Szwecja, Brazylia i Australia, a za nimi Polska.

REKLAMA

Polska w rankingu E&Y pnie się systematycznie do góry, awansując z 14. miejsca w maju, na miejsce 12. Nasz kraj miejsce w gronie najatrakcyjniejszych państw w zakresie inwestowania w zieloną energię zawdzięcza przede wszystkim energetyce wiatrowej.

W osobnym rankigu poświęconym atrakcyjności rynków energetyki wiatrowej jesteśmy już na 10. pozycji (awans z 11.) i – co ciekawe – wyprzedzamy potęgę w zakresie produkcji energii z wiatru – Hiszpanię. Zdaniem autorów raportu, od Hiszpanów mamy większy potencjał do inwestowania w elektrownie wiatrowe na morzu.

Natomiast stosunkowo niskie noty zbieramy za potencjał rynku fotowoltaicznego i geotermalnego. W osobnym rankingu atrakcyjności w zakresie energetyki solarnej zajmujemy dopiero 26. miejsce.

Raport „Renewable Energy Country Attractiveness Indices” jest wydawany przez Ernst & Young cyklicznie, co 3 miesiące. Jak E&Y oceniał rozwój OZE w Polsce w poprzedniej edycji raportu? Czytaj więcej: Polska coraz atrakcyjniejsza dla inwestorów w OZE [15.06.11].


D.Ł.