Ustawa o OZE ma premiować energetykę rozproszoną

Ustawa o OZE ma premiować energetykę rozproszoną
Jeremy Levine Desing, flickr cc-by-2.0

Janusz Pilitowski z Ministerstwa Gospodarki zapowiedział wczoraj, że nowa ustawa o OZE będzie promować przede wszystkim {więcej}mniejsze, rozproszone źródła energetyki odnawialnej, a inwestorzy będą mogli liczyć m.in. na ulgi podatkowe.

Wg informacji przekazanych podczas rozpoczętych wczoraj targów poświęconych energetyce odnawialnej RENEXPO przez wicedyrektora Departamentu Energii w resorcie gospodarki, Janusza Pilitowskiego, urzędnicy przygotowujący nową ustawę o energii odnawialej zwracają szczególną uwagę na odpowiednie uregulowanie kwestii małych, rozproszonych źródeł OZE. Jak przekonywał przedstawiciel MG, nowe regulacje pozwolą na rozwój lokalnej, zielonej energetyki – niezwiązanej z systemem energetycznym na poziomie centralnym, która w dodatku powinna być „pochodną, ale i kołem zamochowym rozwoju sieci”.

Zdaniem Pilitowskiego, dzięki nowej ustawie energetyka rozproszona będzie mogła liczyć na wsparcie na etapie inwestycyjnym i eksploatacyjnym, a także na poziomie podatkowym.

REKLAMA
REKLAMA

– Ustawa będzie przede wszystkim zapewniała mechanizm przejrzystego przejścia z obecnego do nowego modelu, bardziej efektywnego ekonomicznie, skierowanego do tych wytwórców, którzy zamierzają i chcą rozwijać energetykę odnawialną, a nie tych, którzy mają urządzenia już zamortyzowane, wykorzystują instalacje o dużej mocy i często wysokich kosztach, nieniosące ze sobą postępu czy innowacji – Pilitowskiego cytuje Polska Agencja Prasowa.

Pilitowski zwrócił także uwagę na konieczność rozwijania inteligentnych sieci energetycznych, bez których – zdaniem Pilitowskiego – energetyka odnawialna się nie rozwinie. Przedstawiciel MG poinformował też, że projekt nowej ustawy o OZE trafi do konsultacji społecznych w „bardzo niedługim czasie”. Jeszcze w ubiegłym miesiącu resort gospodarki zapowiadał jednak, że projekt nowej ustawy o energii odnawialnej zostanie upubliczniony do końca września.

Z powodu braku projektu Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej przesunęło z listopada na grudzień konsultacje w sprawie założeń nowej ustawy, które miały odbyć się w ramach Forum Energetyki Wiatrowej.

Czytaj na Gramwzielone.pl, jakie regulacje powinny znaleźć się w nowej ustawie o OZE zdaniem ekspertów ze Związku Pracodawców Forum Energii Odnawialnej: Założenia do ustawy o OZE wg ZP FEO.