URE: koncesja dla małych źródeł OZE niepotrzebna

URE: koncesja dla małych źródeł OZE niepotrzebna
Vindz Power

Zdaniem Zdzisława Murasa z Urzędu Regulacji Energetyki, nowa ustawa o OZE powinna uprościć procedury administracyjne związane z inwestycjami, w tym zwolnić z koncesjonowania małe {więcej}źródła energii odnawialnej o mocy rzędu 100-500 kW.

Dyrektor departamentu przedsiębiorstw energetycznych Urzędu Regulacji Energetyki, Zdzisław Muras, podkreślił podczas odbywających się w Warszawie targów RENEXPO, że nowa ustawa o energii odnawialnej powinna rozróżnić poziom wspracia w zależności od tego, czy rozwój danej technologii takiego wsparcia wymaga.

REKLAMA

Muras zaznaczył też, że należy rozważyć sensowność wspierania systemem zielonych certyfkatów hydroenergetyki i współspalania. Zdaniem przedstawiciela URE, nowy system powinien przede wszystkim stymulować innowacyjność i rozwój nowych rozwiązań, które mogłyby zastąpić „technologie wyeksploatowane”.

REKLAMA

Niezależnie od wielkości i rodzaju instalacji OZE, na jej budowę i podłączenie do sieci trzeba zdobyć 19 dokumentów administracyjnych, a także założyć działalność gospodarczą – nowa ustawa o OZE powinna to zmienić – przekonywał dyrektor departamentu przedsiębiorstw energetycznych w URE.