Pora na dialog inwestorów z ekologami

Pora na dialog inwestorów z ekologami
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

Od konfliktu do współpracy – jak pogodzić apetyt inwestorów z troską ekologów o środowisko?

Spory ekologów z inwestorami są tematem, który coraz mocniej zaznacza się w mediach. Wszystkim dobrze znane są głośne sprawy, takie jak chociażby protest przeciwko budowie obwodnicy Augustowa przebiegającej przez Rospudę, czy blokada budowy wałów przeciwpowodziowych w Warszawie, spowodowana ochroną zamieszkujących tam gatunków ptaków oraz protest blokujący inwestycje w Karkonoszach, stawiający pod znakiem zapytania rozwój turystyki regionalnej poprzez wybudowanie stoków narciarskich. To tylko nieliczne z przykładów wskazujące, że problem naprawdę istnieje.

Sytuacja ta wpływa negatywnie na obie strony konfliktu. Ekolodzy swoimi radykalnymi metodami wywierania presji i niekonwencjonalnymi działaniami szargają swoją opinię oraz tracą na wizerunku, przyjmując miano „eko-terrorystów”. Zaś przedsiębiorcy wykazujący się nadmiernym apetytem inwestycyjnym, próbujący napędzać wzrost gospodarczy, zapominają o przestrzeganiu różnych zasad ochrony środowiska. Tym samym ich niepohamowana pogoń za zyskiem przeradza się nieraz w ogromne straty finansowe, spowodowane zablokowaniem realizacji danego projektu. Bez wątpienia traci na tym i jedna i druga ze stron.

REKLAMA
REKLAMA

Naprzeciw temu problemowi z nadzieją na stałe jego rozwiązanie wychodzi ECOdialog, jako pierwsza platforma komunikacji między stronami konfliktu. ECOdialog jest to inicjatywa ekologicznych organizacji pozarządowych skierowana do inwestorów, przedsiębiorców i biznesmenów, która przybiera formę konferencji. Sympozjum to ma na celu stworzenie trwałych podstaw dla wieloaspektowej współpracy pomiędzy ekologami, a inwestorami, uniknięcie w przyszłości konfliktów na linii inwestycje-przyroda oraz stworzenie sprawnych mechanizmów skutecznego rozwiązywania istniejących już problemów. Swobodna forma spotkania, dialogu i wymiany spostrzeżeń oraz doświadczeń pozwoli nawiązać komunikacje i dojść do wspólnych rozwiązań, które zaowocują w nawiązanie nici porozumienia i usprawnienie działań w przyszłości. Zaproszeni eksperci reprezentować będą stanowiska z perspektywy różnych interesariuszy, co pozwoli spojrzeć na problem z szerokiej perspektywy. Skierowanie konferencji do rozległego grona ma na celu pogłębienie ich wiedzy w zakresie inwestycji i ochrony środowiska.

Zapraszamy 21-22 listopada do Gdańska

oraz na www.ECOdialog.pl


autor: Milena Mieczkowska