Durban: Polska zganiona za wspieranie węgla

Durban: Polska zganiona za wspieranie węgla
Just Add Light, flickr cc-by-2.0

Podczas odbywającej się w Durbanie Konferencji Klimatycznej ONZ Polska została skrytykowana za wspieranie lobby węglowego.

Obecne na szczycie ONZ organizacje pozarządowe przyznały Polsce „Skamielinę Dnia” za objęcie przez polską prezydencję patronatu nad Europejskimi Dniami Węgla – imprezą organizowaną w Parlamencie Europejskim.

Tymczasem, jak tłumaczył w Brukseli minister ds. europejskich, Mikołaj Dowgielewicz, patronat został przyznany tylko wystawie „Metan-dobra zielona energia” – jednemu z wydarzeń wchodzących w skład Europejskich Dni Węgla.

REKLAMA
REKLAMA

– Logo polskiej prezydencji otrzymałem na wystawę +Metan -dobra zielona energia+, która była prezentowana w Parlamencie Europejskim. Wystawa była jednym z elementów Drugich Europejskich Dni Węgla, podczas których wraz z komisarzem UE ds. energii Guentherem Oettingerem debatowaliśmy o sposobach proekologicznego zastosowania węgla – Polska Agencja Prasowa cytuje europosła Bogdana Marcinkiewicza, jednego z organizatorów Europejskich Dni Węgla.

Jak przypomina PAP, elektrownie węglowe odpowiadają za 43% emisji CO2 na świecie, natomiast polska energetyka bazuje na węglu aż w 90-procentach.

Nagrodę „Skamielina Dnia” organizacje pozarządowe przyznają w Durbanie codziennie krajowi, który działa wbrew globalnej strategii ograniczania emisji CO2.