1,1 mld euro na projekty energetyczne w Polsce w 2012

1,1 mld euro na projekty energetyczne w Polsce w 2012
....

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) chce w przyszłym roku przeznaczyć 1,1 mld euro na finansowanie inwestycji energetycznych w Polsce – w tym także projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Jak poinformował Kim Kreilgaard z EBI, w 2011 roku wartość preferencyjnych kredytów dla polskiego sektora energetycznego wyniosła 550 mln euro, a największym beneficjentem finansowania EBI była firma Gaz-System, która otrzymała od Banku m.in. 600 mln zł na budowę terminalu LNG w Świnoujściu.

REKLAMA

Europejski Bank Inwestycyjny w Polsce chce wspierać przede wszystkim projekty z zakresu efektywności energetycznej, dywersyfikacji i magazynowania źródeł energii, a także OZE.

REKLAMA

– W tym roku kwota finansowania udzielonego przez nas zamknie się na poziomie ok. 5,1 – 5,2 mld euro. Co oznacza, że Polska jest na czwartym miejscu pod względem wielkości udzielonego finansowania – za Hiszpanią, Włochami i Niemcami. Oznacza to, że plasuje się w rankingu przed Francją i Wielką Brytanią. Będziemy starali się poprawić jeszcze tę pozycję – PAP cytuje Kreilgaarda.