"Nowa ustawa o OZE zmniejszy zyski PGE, Tauronu czy Enei"

"Nowa ustawa o OZE zmniejszy zyski PGE, Tauronu czy Enei"
russians are here, flickr cc-by-2.0

NOWA USTAWA O OZE. – Jesteśmy pewni, że projekt będzie na dzień dzisiejszy przedmiotem lobbingu – końcowe wskaźniki za MWh prawdopodobnie ulegną zmianie – twierdzą analitycy BZ WBK. {więcej}

W komentarzu do projektu nowej ustawy o energii odnawialnej opublikowanym przez BZ WBK czytamy, że na wprowadzeniu w życie nowego systemu wsparcia dla OZE stracą największe koncerny energetyczne w Polsce – PGE, Enea, Tauron czy Energa. Ma to wynikać z odebrania wsparcia zwłaszcza należącym do nich elektrowniom wodnym.

REKLAMA

– Nie mamy szczegółowych danych o skali prac modernizacyjnych w elektrowniach wodnych PGE / Tauronu / ENEI, ale jest oczywiste, że większość darmowych zielonych certyfikatów, które otrzymują te przedsiębiorstwa z tytułu instalacji wodnej odejdzie na dobre, co oznacza, że ich EBITDA skurczy się potencjalnie o niskie kilkaset tysięcy zł rocznie. Ponadto jest oczywiste, iż finansowo najmocniej ucierpi Energa, gdyż spółka operuje dużą i starą instalacją wodną we Włocławku – czytamy w komunikacie BZ WBK.

REKLAMA

BZ WBK zaznacza, że na nowych regulacjach nie powinna stracić spółka Polish Energy Partners (PEP) – W przypadku PEP, nowe regulacje w przedstawionej formie nie niosą żadnych zmian do modelu biznesowego spółki: nawet przy 0,75 zielonego certyfikatu dla wiatru, stare/nowe instalacje PEP otrzymają 400 zł za MWh (zgodnie z naszymi założeniami).

Czytaj więcej o nowym systemie zielonych certyfikatów na Gramwzielone.pl w artykule: Zielone certyfikaty w nowej ustawie o OZE.