Ile nowych odnawialnych źródeł energii w 2012 roku?

Ile nowych odnawialnych źródeł energii w 2012 roku?
jlcwalker, flickr cc-by-2.0

Największe inwestycje w polskiej energetyce, które mają zostać oddane do użytku w przyszłym roku, bazują na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. {więcej}

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, największymi projektami, które sfinalizują w przyszłym roku rodzime koncerny energetyczne, będą bloki na biomasę w Elektrowniach Konin i Elbląg. Moc pierwszego z nich wyniesie 50 MW, a drugiego 20 MW. W przypadku inwestycji w Koninie inwestorem jest Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, natomiast blok na biomasę w Elblągu buduje Energa.

REKLAMA

Pozostałe, duże inwestycje w polskiej branży energetycznej, które zostaną uruchomione w przyszłym roku, to głównie farmy wiatrowe, realizowane m.in. przez PGE, Energę i Tauron. PAP powołuje się na Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), którego zdaniem w przyszłym roku moce w energetyce wiatrowej w naszym kraju zwiększą się o około 500 MW.

REKLAMA

Według prezesa IEO, w 2012 roku moce biogazowni zwiększą się o około 70 MW, instalacji solarnych termalnych przybędzie około 150 MW, a małych elektrowni wodnych – kilkanaście megawatów.

gr