Będzie większy obowiązek zakupu zielonej energii

Będzie większy obowiązek zakupu zielonej energii
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

Ministertwo Gospodarki zwiększy obowiązek zakupu zielonej energii przez operatorów energetycznych z niemal 15% do {więcej}prawie 20% w roku 2020. Większy obowiązek ma obowiązywać już w przyszłym roku.

Jak dowiedziało się dzisiaj cire.pl, Ministerstwo Gospodarki zamierza zwiększyć obowiazek zakupu zielonej energii z 14,4% do ponad 19% w roku 2020. Co więcej, MG chce przedłużyć obowiązek zakupu energii z OZE do roku 2021, w którym udział zielonej energii w miksie energetycznym operatorów miałby wynosić 20%.

Obowiązek zakupu zielonej energii ma być większy już w przyszłym roku, w którym operatorzy energetyczni będą musieli kupić lub wyprodukować przynajmniej 12% sprzedawanej przez siebie energii. Według obecnie obowiązujących przepisów, poziom na przyszły rok to 10,9%.

REKLAMA
REKLAMA

Podniesienie obowiązku zakupu zielonej energii może uchronić polski rynek energii odnawialnej od zjawiska nadpodaży zielonych certyfikatów (ZC), które przyznawane są producentom zielonej energii. Zbyt niski obowiazek zakupu zielonej energii, a więc i zielonych certyfikatów, mógłby w pewnym momencie spowodować nadpodaż ZC, wobec której producenci energii z OZE nie mogliby sprzdać przyznanych im certyfikatów.

Jak ponadto informuje cire.pl, podniesienie poziomu obowiązku zakupu zielonej energii oznacza też, że produkcja energii z OZE będzie musiała wzrosnąć do poziomu 30 TWh w roku 2020 w porównaniu do ok. 11 TWh produkowanych obecnie.

gr