
Ujemne ceny energii - wytwórcy muszą je uwzględnić w rocznym sprawozdaniu CHP
W 2024 roku na Towarowej Giełdzie Energii kilka razy wystąpiły ujemne ceny. Dla wytwórców energii w kogeneracji oznacza to dodatkowy obowiązek.
W 2024 roku na Towarowej Giełdzie Energii kilka razy wystąpiły ujemne ceny. Dla wytwórców energii w kogeneracji oznacza to dodatkowy obowiązek.
Trwa budowa sieci światłowodowej Taurona w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Firma obejmuje zasięgiem kolejne obszary, a liczba usługodawców działających na sieci ma sukcesywnie wzrastać.
Operator sieci elektroenergetycznej dostarczający energię elektryczną do miliona mieszkańców Warszawy wyliczył, że w 2024 r. przeznaczył na poprawę stanu sieci elektroenergetycznej 650 mln zł. Spółka planuje ponowne znaczące zwiększenie budżetu własnego na inwestycje w stolicy.
Najnowsze inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie energetyki odnawialnej skupiają się na zmianach dla offshore oraz przepisach umożliwiających zmapowanie obszaru Polski pod względem potencjału inwestycji w OZE...
Po latach przygotowań Estonia, Łotwa i Litwa zsynchronizowały swoje systemy elektroenergetyczne z obszarem synchronicznym Europy kontynentalnej, odłączając się od rosyjskiego systemu elektroenergetycznego.
Rada Nadzorcza NFOŚiGW zatwierdziła listę programów priorytetowych Funduszu na 2025 r., których łączna alokacja to aż 25 mld zł. Jak podaje Fundusz, priorytetem będą przedsięwzięcia z zakresu efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, przeciwdziałania emisjom, modernizacji energetycznej...
Sopot został wybrany na testową lokalizację w projekcie badawczym SUSTENANCE. Prowadzony przez Uniwersytet w Aalborgu w Danii projekt, w którym udział brał dystrybutor energii Energa-Operator, miał sprawdzić możliwości utworzenia lokalnych społeczności energetycznych. Jakie są jego efekty?
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje uruchomienie nowych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych w obszarze m.in. transformacji energetycznej, w tym ciepłownictwa, we współpracy z jednostkami sektora publicznego.
Opóźnienia są problemem, z którym boryka się transformacja energetyczna w Europie. Na przeszkodzie staje jedno z fundamentalnych zagadnień związanych z dostarczaniem czystej energii do konsumentów: przyłączenie do sieci...
Litwa, Łotwa i Estonia przygotowują się do synchronizacji swoich systemów elektroenergetycznych z systemem Europy kontynentalnej, co ma nastąpić już za kilka dni. Kluczową rolę w tym projekcie odgrywa połączenie elektroenergetyczne między Polską a Litwą – LitPol Link.
Energa-Operator wymieni dziesiątki tysięcy liczników na zdalne. Poza podstawowym sposobem wprowadzania kodu do licznika dostępne będą dwie dodatkowe opcje.
Przed polskim budownictwem stoją liczne wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem, redukcją emisji CO2 oraz dostosowaniem się do unijnych regulacji wspierających te działania...
Polska jest zobowiązana, podobnie jak inne kraje członkowskie Unii Europejskiej, do wyznaczenia tzw. obszarów przyspieszonego rozwoju OZE. Za przygotowanie przepisów w tym zakresie odpowiada resort klimatu. Ministerstwo poinformowało nas o planach dotyczących wdrożenia regulacji.
Nowe źródło ciepła, którego budowę rozważa Tauron, powstałoby na Śląsku. System ma objąć jednostkę kogeneracyjną przystosowaną do produkcji na bazie paliw zeroemisyjnych, technologię power-to-heat oraz akumulator ciepła.
Urząd Regulacji Energetyki przypomina o obowiązku wytwórców, którzy podpisują umowy sprzedaży energii elektrycznej z OZE. W jego realizacji pomoże przygotowany formularz.