Program „Czyste powietrze” będą obsługiwać gminy

Program "Czyste powietrze" będą obsługiwać gminy
Ministerstwo Środowiska

Dystrybucję dofinansowania z programu „Czyste powietrze” ogranicza możliwość składania wniosków jedynie w siedzibach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz zbyt wolne procesowanie przyjętych aplikacji. Przyspieszenie wydawania funduszy z „Czystego powietrza” ma umożliwić zaangażowanie w program również gmin.

Dzisiaj „Gazeta Wyborcza” poinformowała o liście skierowanym do polskiego rządu przez Komisję Europejską, która zwróciła uwagę na niską efektywność programu „Czyste powietrze”.

Bruksela zasygnalizowała, że brak działań, które usprawnią realizację tego programu, aby skuteczniej przyczyniał się do ograniczania zanieczyszczenia powietrza, może oznaczać utratę przez Polskę szansy na unijne fundusze na walkę ze smogiem w wysokości nawet 6-8 mld euro.

REKLAMA

Według rekomendacji Banku Światowego, co roku w naszym kraju powinno być podpisywanych około 400 tys. umów o dofinansowanie. Tymczasem w ciągu trzech kwartałów, w których realizowano dotąd program „Czyste powietrze”, podpisano kilkanaście tysięcy umów.

W odpowiedzi na artykuł „Gazety Wyborczej” Ministerstwo Środowiska opublikowało komunikat, w którym poinformowało o zwróceniu się  do wszystkich gmin w Polsce z zaproszeniem do włączenia się w proces przyjmowania i rozpatrywania wniosków.

W ciągu kilku dni zainteresowanie takim rozwiązaniem miało wyrazić już ponad 500 gmin.

Ministerstwo Środowiska zapewniło ponadto, że wspólnie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej udoskonala sam proces składania wniosków.

Do 14 czerwca w całej Polsce złożono blisko 60 tys. wniosków o dofinansowanie na kwotę przekraczającą 1,4 mld złotych. 

Dotychczas wojewódzkie fundusze podjęły ponad 21 tys. uchwał o udzieleniu dofinansowania na kwotę ponad 370 mln złotych.

REKLAMA

Ministerstwo zapewnia, że tempo podejmowania decyzji o dofinansowaniu wyraźnie wzrasta wraz z postępami w realizacji programu, a do 14 czerwca w całym kraju podpisano ponad 15 tys. umów na kwotę ponad 253 mln zł i z każdym dniem liczba ta wzrasta.

Resort środowiska dodaje, że we wszystkich wojewódzkich funduszach ochrony środowiska złożone wnioski dotychczas były rozpatrywane terminowo, czyli zgodnie z regulaminem programu w ciągu 90 dni.

Na początku lipca urzędnicy Ministerstwa mają odbyć spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Banku Światowego, podczas którego zostaną zaprezentowane zmiany w programie „Czyste powietrze”.

Resort zapewnia, że program będzie modyfikowany tak, aby móc na bazie rozbudowanego sytemu uruchomić środki europejskie w ramach nowej perspektywy finansowej.

Program „Czyste Powietrze” ma być realizowany do roku 2029. Jego budżet ma sięgnąć 103 mld zł, z czego na finansowanie w formie dotacji przeznaczone zostanie 63,3 mld zł, a na pożyczki 39,7 mld zł.

Rząd założył, że dzięki dofinansowaniu z „Czystego powietrza” termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych.

Wskazywany przez Komisję Europejską budżet, który miałby przyczynić się do zadowalającej poprawy jakości powietrza w Polsce, to 35 mld euro wydane w ciągu najbliższych 15 lat.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.