Dofinansowanie na niskoemisyjne technologie ogrzewania domów

Dofinansowanie na niskoemisyjne technologie ogrzewania domów
Jadwiga Emilewicz. Fot. MPiT

Dotacje dla producentów urządzeń i systemów grzewczych zostaną udostępnione w ramach uruchamianego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursu w ramach „Szybkiej Ścieżki” z programu Inteligentny Rozwój.

W programie mogą startować zarówno firmy z sektora MŚP, jak i duże firmy, a także ich konsorcja z udziałem jednostek naukowych. Budżet konkursu to 200 milionów złotych, z czego 20 miliony złotych przeznaczono na projekty realizowane w województwie mazowieckim.

Ogłoszony dziś konkurs „Szybkiej Ścieżki” w ramach POIR to już ósma odsłona programu wsparcia prac B+R w tym roku. Łączny budżet konkursów wynosi ponad 3 miliardy złotych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw oraz konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi mogą liczyć na finansowanie prac B+R sięgające nawet do 80 proc. dla mikroprzedsiębiorców i 100 proc. dla jednostek naukowych.

Nowością jest możliwość aplikowania o wsparcia przez większe konsorcja składające się z maksymalnie 5 podmiotów. Natomiast minimalna wartość projektu to 400 tys. zł.

Nabór wniosków będzie prowadzony od 9 grudnia do 31 marca 2020 r.

REKLAMA

Nowa inicjatywa NCBR to efekt współpracy rządowej agencji z ministerstwami nauki i szkolnictwa wyższego, przedsiębiorczości i technologii oraz inwestycji i rozwoju. 

Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, konkurs stanowi odpowiedź na wyzwania stojące przed producentami urządzeń i systemów grzewczych, w szczególności w obszarze rozwijania technologii nisko- i zeroemisyjnych korzystających z odnawialnych źródeł energii.

Agenda i zasady nowego konkursu uwzględniają specyfikę, potencjał oraz wyzwania stojące przez branżą urządzeń grzewczych. Wskazano w nim siedem tematów badawczych: konstrukcję i instalację pomp ciepła, pompy ciepła w przemyśle i ciepłownictwie, konstrukcje, automatykę i systemy sterowania kotłów na biomasę, konstrukcje indywidualne ogrzewacze pomieszczeń oraz urządzenia dla ciepłownictwa, a także fotowoltaikę.

– Szukamy wraz z NCBR innowacyjnych i przystępnych technologii w oparciu m.in. o kotły na biomasę, pompy ciepła, magazynowanie energii i fotowoltaikę. Te rozwiązania dają firmom największe szanse na sukces technologiczny i biznesowy – komentuje minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.