To będzie pierwsza w Polsce całkowicie zeroemisyjna cementownia

To będzie pierwsza w Polsce całkowicie zeroemisyjna cementownia
Lafarge

Lafarge podpisał umowę na projekt „Kujawy Go4ECOPlanet”, dzięki któremu powstanie instalacja wychwytująca 100 proc. emisji CO2 z produkcji klinkieru. W ciągu 10 lat instalacja wyłapie ponad 10 mln ton CO2, co stanowi 10 proc. rocznej emisji całego sektora cementowego w Polsce.

W Cementowni Kujawy powstanie infrastruktura do wyłapywania dwutlenku węgla z gazów wylotowych pieca do wypału klinkieru i jego skraplania oraz infrastruktura towarzysząca. Instalacja oparta będzie na technologii Cryocap FG firmy Air Liquide oddzielającej dwutlenek węgla z gazów emitowanych do atmosfery. Wychwyci ona 100 proc. emisji CO2 powstałych z produkcji klinkieru – podstawowego składnika do wytwarzania cementu. Dzięki temu Cementownia Kujawy będzie mogła także produkować cement o bardzo niskiej emisji.

W ciągu 10 lat instalacja ma wyłapać ponad 10 mln ton CO2, co stanowi 10 proc. rocznej emisji całego sektora cementowego w Polsce.

REKLAMA

Kilka dni temu Lafarge oraz Innovation Found podpisali umowę na dofinansowanie projektu. Łączna kwota kosztów przedsięwzięcia przez 10 lat to 380 mln euro, z czego 265 mln euro to koszty inwestycyjne (CAPEX). Część środków na realizację inwestycji (228 mln euro) pochodzi z funduszy UE w ramach programu Innovation Fund, który finansowany jest m.in. z wpływów uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu handlu emisjami (ETS).

Na 2023 rok zaplanowane zostały działania związane z projektowaniem i finalizacją umów z partnerami przedsięwzięcia. Uruchomienie instalacji planowane jest na 2027 rok.

Kompletny łańcuch CCS

Zastosowanie wychwytywania na skalę przemysłową pozwoli na replikację tej technologii w innych cementowniach oraz branżach na świecie. Dalszym etapem jest stworzenie pełnego łańcucha wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Po skropleniu i załadunku CO2 zostanie przetransportowane koleją do punktu przeładunkowego w porcie morskim, a stamtąd załadowane na statki i dostarczone na Morze Północne.

REKLAMA

Trwałe magazynowanie odbędzie się w specjalnie przeznaczonych do tego wyeksploatowanych kawernach po złożach gazu i ropy naftowej. Będzie to możliwe dzięki współpracy z innymi partnerami mającymi wiedzę i doświadczenie w skraplaniu, transporcie i magazynowaniu gazów i jest to część osobnego projektu w konsorcjum, w skład którego wchodzi również Lafarge w Polsce.

Plan: dekarbonizacja budownictwa

Projekt Go4ECOPlanet to element przyjętych strategii zrównoważonego rozwoju Lafarge i Grupy Holcim, w których jednym z celów jest dekarbonizacja procesów przemysłowych. Lafarge już od wielu lat prowadzi szereg inwestycji w unowocześnienie produkcji materiałów budowlanych wpływających na ograniczenie emisji CO2.

Znaczące przyspieszenie dekarbonizacji osiągnięto w ostatnich trzech latach. Firma wprowadziła niskoemisyjne cementy (ECOPlanet) oraz betony (ECOPact). Zwiększyła wykorzystanie paliw alternatywnych pochodzących z odpadów niepoddających się recyklingowi oraz materiałów zdekarbonizowanych jako surowce w celu obniżenia emisji przy produkcji klinkieru.

Realizowana jest również modernizacja drugiej Cementowni Małogoszcz, w której trwają właśnie prace budowlane. Te wszystkie działania w połączeniu z wychwytywaniem CO2 przełożą się na znaczące obniżenie śladu węglowego w betonie i całym budownictwie, co – zdaniem projektantów – powoli tworzyć rzeczywiście zielone budynki i inne obiekty infrastrukturalne.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.