Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków: Będą nowe obowiązki

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków: Będą nowe obowiązki
Fot. Paweł Czerwiński, Unsplash

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało rozporządzenie, które wprowadzi nowe obowiązki związane z funkcjonowaniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 2020 roku wprowadziła obowiązek utworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). To ogólnopolska baza danych na temat źródeł ogrzewania stosowanych w budynkach na terenie całego kraju.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest realizowana w ramach prac nad Systemem ZONE. Jej uruchomienie ma usystematyzować zbieranie informacji dotyczących rodzajów źródeł ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW, znajdujących się w polskich domach. Dzięki systemowi ZONE urzędnicy mają efektywniej planować i wdrażać proces ograniczania tzw. niskiej emisji.

REKLAMA

Ponad 9 mln deklaracji

Właściciele i zarządcy budynków oraz lokali mieszkalnych i niemieszkalnych mieli czas na złożenie deklaracji do CEEB z informacjami na temat źródeł ogrzewania w poszczególnych budynkach do 30 czerwca 2022 roku. Za brak deklaracji miała grozić kara grzywny w wysokości 500 zł. Do tej pory do CEEB zostało złożonych prawie 9,4 mln deklaracji.

Teraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt rozporządzenia, które ma wprowadzić kolejne wymogi w celu uzupełnienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Co znajdzie się w CEEB?

Rozporządzenie zakłada wdrożenie obowiązku polegającego na inwentaryzacji budynków lub lokali w celu zebrania nowych informacji.

Gromadzone mają być takie dane jak m.in.:

REKLAMA

  • powierzchnia i wysokość ogrzewanych pomieszczeń,
  • grubość ocieplenia podłogi na gruncie lub stropu nad piwnicą lub garażem,
  • grubość ocieplenia dachu i ścian zewnętrznych,
  • średnia temperatura pomieszczeń w sezonie grzewczym, stan instalacji centralnego ogrzewania,
  • stan stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych,
  • informacja o wymaganej termomodernizacji budynku.

Kto zbierze dane?

Nowy obowiązek będzie dotyczyć m.in. osób:

  • z uprawnieniami kominiarskimi (mistrzów kominiarskich, czeladników kominiarskich),
  • z uprawnieniami budowlanymi odpowiedniej specjalności instalacyjnej,
  • sporządzających świadectwa charakterystyki energetycznej budynku,
  • przeprowadzających kontrolę stanu technicznego systemu ogrzewania.

Osoby wpisane do wykazu osób uprawnionych będą zobowiązane do przeprowadzenia inwentaryzacji budynku w celu zebrania informacji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dane będą wprowadzane do bazy za pomocą elektronicznego formularza, który ma być zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym CEEB.

Uzupełnianie danych w CEEB ma następować za pomocą̨ systemu teleinformatycznego, który umożliwi wprowadzenie odpowiednich informacji za pomocą aplikacji webowej lub mobilnej, zarówno w trybie online, jak i offline.

Jednolite standardy w całej Polsce

Resort rozwoju zapewnia, że wprowadzenie nowych obowiązków w zakresie CEEB usprawni proces gromadzenia danych w zakresie budynków, wykorzystywanych w nich źródeł ciepła, rodzaju stosowanego paliwa czy redukcji emisji.

Proces inwentaryzacji budynków ma zostać oparty na jednolitych standardach w całej Polsce. Jak zaznacza ministerstwo, tym samym wyeliminowane zostaną regulacje obowiązujące obecnie w poszczególnych województwach, które w ramach podejmowanych aktów prawa miejscowego w różny sposób regulują ten obszar.

Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie szczegółowych danych i informacji gromadzonych w centralnej ewidencji emisyjności budynków jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.