PAS: Skandaliczna decyzja ministerstwa klimatu w sprawie węgla

PAS: Skandaliczna decyzja ministerstwa klimatu w sprawie węgla
Unsplash

1 maja miał być dniem powrotu zawieszonych w ubiegłym roku norm jakości węgla w Polsce. Tak się nie stało. Ministerstwo Klimatu i Środowiska w piątek 28 kwietnia, tuż przed długim majowym weekendem, przedłużyło zwolnienie z kontrolowania jakości węgla o kolejne trzy miesiące. Sprzedaż nienormatywnego węgla, który będzie zanieczyszczać powietrze przez kolejny sezon grzewczy, to poważny i kosztowny błąd – ostrzega Polski Alarm Smogowy (PAS).

Zawieszenie norm jakości węgla ogłoszone przez rząd 1 lipca 2022 roku tłumaczono wojną w Ukrainie i problemami z zaopatrzeniem w węgiel. Tym razem kolejne wydłużenie możliwości sprzedaży węgla złej jakości odbyło się bez tłumaczenia ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Jak ocenia Polski Alarm Smogowy, decyzja MKiŚ może wynikać z chęci sprzedaży słabej jakości węgla zalegającego w portach, składach gminnych czy wprost na hałdach górniczych.

REKLAMA

– Jeśli ktoś miał nadzieję na opamiętanie się Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej sprawie, to się srodze rozczarował – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

– Sprzedaż węgla niespełniającego żadnych norm jakości będzie trwać dalej. To niedopuszczalna decyzja, która oddala nas od osiągnięcia standardów jakości powietrza zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia. Ale stracą na tym nie tylko nasze płuca. Brak norm jakości to również okazja do oszukiwania konsumentów i sprzedawania surowca o bardzo kiepskich walorach grzewczych – dodaje Guła.

Słabej jakości węgiel w obrocie

Polski Alarm Smogowy informuje, że w czasie ostatniego sezonu grzewczego pojawiło się mnóstwo skarg klientów rozczarowanych słabą jakością importowanego węgla. Sprzedawano węgiel o zbyt dużej zawartości siarki, popiołu czy węgiel mocno zawilgocony, który nie chciał się palić. Jak wnioskuje PAS, była to konsekwencja zawieszenia norm jakości węgla i pozostawienia sprzedaży tego surowca praktycznie bez kontroli.

Organizacja zaznacza, że negatywny wpływ na jakość powietrza czy ograniczenie praw konsumentów to niejedyne problemy związane z zawieszeniem norm jakości węgla.

W kamieniach milowych do Krajowego Planu Odbudowy (KPO) rząd polski zobowiązał się do zaostrzenia norm dla węgla. Brak realizacji tego kamienia milowego stawia pod znakiem zapytania wypłatę 3 mld euro z KPO. To pieniądze, które miały być przeznaczone na wsparcie termomodernizacji domów jednorodzinnych, głównie w programie Czyste Powietrze.

redakcja@gramwzielone.pl

REKLAMA

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach: