REKLAMA
 
REKLAMA

NFOŚiGW organizuje webinar dla zainteresowanych Czystym Powietrzem

NFOŚiGW organizuje webinar dla zainteresowanych Czystym Powietrzem
fot. NFOŚiGW

Jeszcze tylko dziś (5 czerwca) do południa można się zapisać na webinar poświęcony termomodernizacji i wymianie źródła ciepła w programie Czyste Powietrze. Spotkanie organizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Webinar poprowadzi audytor energetyczny. Spotkanie online dotyczyć będzie przygotowania i realizacji inwestycji oraz wymiany źródła ciepła i termomodernizacji w praktyce. Jest ono organizowane przez NFOŚiGW w ramach inicjatywy #AkademiaCzystegoPowietrza2024.

Webinar zaplanowano na 6 czerwca, rozpocznie się o godz. 10.00. Może w nim wziąć udział każda osoba zaineresowana, która zarejestruje się przez formularz udostępniony na stronie NFOŚiGW.  Zapisy przyjmowane są do 5 czerwca godz. 12.00.

REKLAMA

To będzie trzecie spotkanie na temat termomodernizacji i wymiany źródła ciepła w programie Czyste Powietrze.

Kiedy program Czyste Powietrze przyniesie korzyści?

Jak wskazuje NFOŚiGW, tylko dobrze docieplony budynek z nowym źródłem ciepła jest rozwiązaniem pewnym, bezpiecznym i przynoszącym korzyści osobom korzystającym z programu Czyste Powietrze. W odpowiedzi na pytanie, jakie nowe źródło ciepła jest wskazane w konkretnym domu, pomóc ma audyt energetyczny. Podczas webinaru prowadzący je audytor odpowie m.in. na pytanie, czy audyt energetyczny jest wystarczający do podjęcia dobrej decyzji.

Według zapewnień NFOŚiFW, jeśli temat nie zostanie wyczerpany podczas webinaru 6 czerwca, będzie on później kontynuowany.

REKLAMA

Jednocześnie Fundusz zachęca do zgłaszania dodatkowych tematów z obszaru termomodernizacji i wymiany źródła ciepła do omówienia w ramach cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2024. Zgłoszenie takie można zrobić przez ankietę, którą NFOŚiGW obiecuje wysłać do każdej zainteresowanej osoby.

Cykl „Akademia Czystego Powietrza” – baza praktycznej wiedzy o ogólnopolskim programie Czyste Powietrze” jest realizowany od 2020 r. przez NFOŚiGW we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Polskim Alarmem Smogowym.

Wątpliwości wokół Czystego Powietrza

W ostatnich miesiącach głośno było o zmianach wprowadzonych w programie Czyste Powietrze. Najwięcej emocji wzbudziły te dotyczące urządzeń kwalifikujących się do uzyskania dotacji. Zgodnie z nowymi zasadami programu, obowiązującymi od 22 kwietnia br., producenci urządzeń grzewczych – pomp ciepła, kotłów na pellet, kotłów zgazowujących drewno – dostali do czerwca czas na uzupełnienie dokumentacji uprawniającej do wpisania tych urządzeń na listę zielonych urządzeń i materiałów (listę ZUM).

Lista ZUM opracowana została przez NFOŚiGW i ma być odpowiedzią na informacje o nieuczciwych firmach oferujących urządzenia grzewcze niskiej jakości. Chodzi zwłaszcza o niespełniające norm pompy ciepła, których zainstalowanie może generować wysokie rachunki za energię. Po zmianie w Czystym Powietrzu beneficjenci programu będę mogli wybierać tylko spośród urządzeń wpisanych na listę ZUM.

Już w maju jednak NFOŚiGW poinformował, że producenci dostaną więcej czasu na przedstawienie dokumentacji uprawniającej do wpisu na listę zielonych urządzeń i materiałów. W okresie przejściowym obowiązywać ma tymczasowa lista ZUM – obejmująca pompy ciepła z europejskim certyfikatem HP Keymark, EHPA Q lub Eurovent. Taka decyzja Funduszu wzbudziła protesty części środowisk branżowych. W odpowiedzi na nie NFOŚiGW zapewnił, że pompy ciepła z tymi znakami jakości pozostaną na liście ZUM tylko do końca roku. Do 31 grudnia br. ich producenci i importerzy będą musieli dostarczyć wymagane badania techniczne.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA