W Niemczech powstanie duży zakład produkcji zielonego wodoru

W Niemczech powstanie duży zakład produkcji zielonego wodoru
fot. Orsted

Firma Lhyfe będzie rozwijać lokalny ekosystem odnawialnego wodoru w Schwäbisch Gmünd w zachodnich Niemczech. W tym celu wybuduje zakład na terenie przemysłowym o powierzchni 10 tys. m2.

Lhyfe to jeden z największych światowych graczy na rynku zielonego wodoru. Zaplanowany w Niemczech nowy elektrolizer o mocy 10 MW wytwarzać ma do 4 ton wodoru dziennie. Oprócz elektrolizera inwestycja obejmie ogólnodostępną stację tankowania wodoru i rurociąg, który posłuży do zaopatrywania w wodór przyszłego parku technologicznego H2-Aspen.

Energia elektryczna potrzebna do zasilania elektrolizera będzie dostarczana z instalacji fotowoltaicznej i wiatrowej.

REKLAMA

Lhyfe planuje uruchomienie zakładu na początku 2024 roku.

Odbiorcy wodoru, działający w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu i w okolicy, będą wykorzystywać ten pierwiastek jako gaz technologiczny w procesach przemysłowych i paliwo do pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi.

Współpraca z firmą Lhyfe stanowi niezbędny bodziec do szybkiego i niezawodnego rozwoju projektu H2-Aspen. Dzięki temu projektowi chcemy zaoferować przedsiębiorstwom w regionie lokalne, zrównoważone i przyjazne dla środowiska rozwiązanie energetyczne – mówi Richard Arnold, burmistrz Schwäbisch Gmünd.

Strategia wodorowa

Francuski producent zielonego wodoru działa na rzecz rozwoju tej technologii w różnych krajach Europy, m.in. w Szwecji, gdzie do 2025 roku ma powstać ogromny zakład produkcji wodoru – jako wspólna inwestycja Lhyfe i wpd Offshore AB. Planowana moc zakładu to 600 MW, elektrolizer zasilany będzie energią wytwarzaną na morskiej farmie wiatrowej Storgrundet o docelowej mocy 1 GW.

REKLAMA

Jednym z niemieckich projektów, do którego Lhyfe włączył się wcześniej, jest H2goesRail – inwestycja realizowana przez Deutsche Bahn i Siemens Mobility.

Luc Graré, dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej w Lhyfe, wyjaśnia, że Schwäbisch Gmünd planuje stworzenie autonomicznego pod względem ekonomicznym przemysłu wodorowego. – Aby wspierać ten cel, aktywnie angażujemy się w budowę i rozbudowę planowanego parku technologicznego. Dzięki naszemu doświadczeniu w budowaniu lokalnych ekosystemów wodorowych, jak również dzięki naszemu modelowi bezpośredniego połączenia odnawialnych źródeł energii z zakładami produkcyjnymi możemy optymalnie wspierać rozwój regionu.

Firma Lhyfe swój pierwszy zakład przemysłowej produkcji ekologicznego wodoru otworzyła we wrześniu 2021 roku. Teraz realizuje 93 projekty w całej Europie, z których 20 ma być w fazie zaawansowanego rozwoju do 2026 roku.

W zeszłym miesiącu spółka ogłosiła nawiązanie ścisłej współpracy z hiszpańskim przedsiębiorstwem EDP Renewables, w ramach której energia elektryczna wytwarzana z OZE przez EDPR zasili elektrolizery Lhyfe. Firma EDPR będzie ponadto wnosiła swój kapitał do projektów wodorowych Lhyfe – na poziomie nawet 50 proc. kapitału.

Umowa o współpracy EDPR i Lhyfe została zawarta po udanym przeprowadzeniu pierwszej oferty publicznej (IPO) Lhyfe na rynku regulowanym Euronext w Paryżu. Jej efektem jest podwyższenie kapitału zakładowego firmy łącznie o 110 mln euro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.