W Szwecji powstaną ogromne elektrolizery zasilane energią z offshore

W Szwecji powstaną ogromne elektrolizery zasilane energią z offshore
Lhyfe

Planowana moc zakładu produkcji wodoru, który wybudują wspólnie firmy Lhyfe oraz deweloper energetyki wiatrowej wpd Offshore AB należący do niemieckiej grupy wpd, wyniesie 600 MW. Elektrolizer budowany będzie od 2025 roku w kilku etapach.

Jedna z największych fabryk zielonego wodoru powstanie w Szwecji na obszarze przemysłowym gminy Söderhamm, w bezpośrednim sąsiedztwie morskiej farmy wiatrowej Storgrundet, której moc docelowo osiągnie 1 GW (w przybliżeniu odpowiada to mocy znajdującej się w pobliżu elektrowni jądrowej w Forsmark).

Setki ton wodoru dziennie

Planowany zakład produkcji wodoru w Szwecji będzie pracował z mocą 600 MW i ma wytwarzać dziennie do 240 ton ekologicznego wodoru. Obie firmy – Lhyfe i wpd – chcą w ten sposób wspomóc energochłonne gałęzie przemysłu w Europie w przejściu na ekologiczne, lokalne źródła energii.

REKLAMA

Koszty produkcji ekologicznego wodoru zostaną obniżone dzięki zasilaniu energią elektryczną z ogromnej farmy wiatrowej. 

Zarówno wytwórnia wodoru, jak i farma wiatrowa będą wspólnie podłączone do sieci energetycznej, co stworzy warunki do uczestnictwa w szwedzkim rynku energii i świadczeniu usług regulacyjnych. Ponadto w projekcie przewidziano możliwość podłączenia do skandynawskiej sieci wodorowej (Nordic Hydrogen Backbone).

Luc Graré, dyrektor ds. działalności międzynarodowej w firmie Lhyfe, podkreśla zalety wybranej lokalizacji: – Bardzo dobre warunki wiatrowe oraz ambitne cele klimatyczne kraju stwarzają doskonałe perspektywy powodzenia naszego wspólnego projektu. Współpraca z wpd i połączenie z projektem wiatrowym Storgrundet dają duży potencjał dekarbonizacji odpowiednich gałęzi przemysłu i sektora transportu.

Synergia kompetencji

Każdy z partnerów wnosi swoje najlepsze doświadczenie do wspólnego projektu. W przypadku wpd jest to doświadczenie w przygotowaniu projektów wiatrowych, które niemiecka grupa buduje m.in. w Polsce. 

REKLAMA

Z kolei Lhyfe zapewnia know-how w obszarze produkcji wodoru z energii elektrycznej. 

Lhyfe ma kluczową wiedzę specjalistyczną potrzebną do tego typu długoterminowych inwestycji i uzupełnia wpd pod względem umiejętności technicznych – pokreśla Olle Hedberg, dyrektor generalny wpd Offshore Sweden.

Projekt i współpraca z Lhyfe stanowią ważną część naszych strategicznych działań na rynku szwedzkim, gdzie, jesteśmy przekonani, wodór odegra kluczową rolę, jeśli mamy sprostać transformacji energetycznej i ambitnym celom klimatycznym Szwecji – dodaje.  

To kolejny już projekt Lhyfe, w którym energia z OZE będzie wykorzystywana do produkcji wodoru. Inna inwestycja planowana jest niedaleko granicy polsko-niemieckiej, w Luckau w Dolnych Łużycach. W tym wypadku powstanie ona w ramach współpracy Lhyfe z firmą Enerparc, która na potrzeby produkcji wodoru wybuduje elektrownię fotowoltaiczną.

Produkcja wodoru w 100 proc. zasilana energią odnawialną ma ruszyć na początku 2023 roku. Planowana farma fotowoltaiczna będzie miała moc 20 MW i zasili elektrolizer o mocy 5 MW. Będzie on wytwarzał około 1,2 tony wodoru dziennie.

Barbara Blaczkowska

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.