Shell będzie produkował zielony wodór na ogromną skalę

Shell będzie produkował zielony wodór na ogromną skalę
Fot. Shell

Największą w Europie wytwórnię odnawialnego wodoru zbuduje grupa paliwowa Shell. Ogromny elektrolizer zasilany energią z morskiej farmy wiatrowej powstanie w Holandii.

Holland Hydrogen I – tak będzie się nazywał zakład produkcji odnawialnego wodoru, który ma zacząć działać w 2025 roku. Elektrolizer o mocy 200 MW zostanie zbudowany w porcie w Rotterdamie. Zakład wytwarzać ma do 60 tysięcy kg wodoru dziennie. W momencie uruchomienia będzie to największy elektrolizer w Europie.

Elektrolizer będzie zasilany energią odnawialną pochodzącą z morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Noord, która częściowo należy do koncernu Shell. Aukcję umożliwiającą zrealizowanie tej inwestycji konsorcjum firm Shell i Eneco (działających w ramach joint venture o nazwie CrossWind) wygrały w lipcu 2020 roku. Łączna moc Hollandse Kust Noord wyniesie 759 MW, a farma wiatrowa zacznie generację w 2023 roku i będzie wytwarzać aż 3,3 TWh energii rocznie.

REKLAMA

Bardziej ekologiczne wytwarzanie paliw

Wodór produkowany w Holland Hydrogen I ma być dostarczany rurociągiem HyTransPort do zakładu Shell Energy and Chemicals Park Rotterdam. Zastąpi część wykorzystywanego w rafinerii wodoru wytwarzanego z gazu ziemnego. W ten sposób produkcja paliw (benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego) w zakładzie Shella w Rotterdamie zostanie częściowo zdekarbonizowana, co przyczyni się do rozwoju bardziej ekologicznego transportu.

– Holland Hydrogen I jest dowodem na to, jak nowe rozwiązania energetyczne mogą współdziałać, by zaspokajać potrzeby społeczne związane z czystszą energią – komentuje Anna Mascolo, wiceprezes wykonawcza ds. nowych rozwiązań energetycznych w Shellu.

– Wodór odnawialny będzie odgrywać decydującą rolę w systemie energetycznym przyszłości, a inwestycja ta stanowi ważny krok w realizacji jego potencjału – dodaje Mascolo.

REKLAMA

Wodorowa inicjatywa Shella

Koncern Shell chce aktywnie uczestniczyć w budowie globalnej gospodarki opartej na wodorze. Planuje rozwijanie produkcji, przechowywania, transportu i dostarczania wodoru do odbiorców końcowych. Ważnym etapem na tej drodze jest zatwierdzenie budowy zakładu Holland Hydrogen I.

Jak podaje spółka, obecnie jest ona właścicielem i operatorem około 10 proc. globalnej mocy produkcyjnej zainstalowanych elektrolizerów wodorowych, w tym 20-MW elektrolizera w Chinach i 10-MW elektrolizera z membraną elektrolitowo-polimerową (PEM) w Niemczech. Ich moc produkcyjna to odpowiednio 3000 i 1300 ton wodoru rocznie.

Shell pracuje nad inwestycjami w niskoemisyjną produkcję wodoru o potencjalnej wydajności przekraczającej 950 kiloton rocznie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.