Dofinansowanie na projekty wodorowe. Nabór rusza za tydzień

Dofinansowanie na projekty wodorowe. Nabór rusza za tydzień
Unsplash

Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie naboru wniosków o dofinansowanie dla podmiotów realizujących projekty wodorowe. Do podziału jest niemal 200 mln euro.

Ogłoszony przez Komisję Europejską nabór wniosków jest elementem programu określanego jako Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Czystego Wodoru na 2023 rok.

Pieniądze pochodzą z unijnego programu Horyzont Europa, którego celem jest wspieranie innowacji powstających w krajach Unii Europejskiej. Wnioskodawcy będą ubiegać się o środki z budżetu liczącego 195 mln euro. W tym na projekty związane z produkcją wodoru wytwarzanego z udziałem odnawialnej energii elektrycznej do podziału jest 49 mln euro, a na tworzenie dolin wodorowych – 38 mln euro.

REKLAMA

Z kolei na projekty związane z dystrybucją i magazynowaniem wodoru Bruksela przewidziała 36 mln euro, a projekty obejmujące transport wodorowy mają do podziału 25,5 mln euro. Dla obszaru badań strategicznych przeznaczono łączne środki do 20 mln euro, a na wykorzystanie wodoru do produkcji ciepła i energii elektrycznej przewidziano w sumie 18 mln euro. Ostatnia kategoria dotyczy projektów łączących powyższe zagadnienia (Cross-cutting) – tutaj budżet sięga 7,5 mln euro.

Więcej informacji o tym, jakie konkretnie projekty mogą liczyć na wsparcie, znajduje się na stronach Komisji Europejskiej pod tym linkiem.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 31 stycznia do 18 kwietnia 2023 roku.

Wodorowe cele Brukseli

REKLAMA

Zgodnie z zaprezentowanymi w 2020 roku przez Komisję Europejską celami unijnej strategii wodorowej Bruksela chce doprowadzić do uruchomienia do 2026 roku na terenie UE elektrolizerów o łącznej mocy 6 GW i produkcji miliona ton wodoru pochodzącego z elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej.

Później, w latach 2025–2030, Komisja chce uruchomić na obszarze Wspólnoty elektrolizery o mocy 40 GW produkujące do 10 mln ton wodoru (obecnie największy elektrolizer w Europie, o mocy 10 MW, wytwarzający H2 przy pomocy odnawialnej energii elektrycznej, jest w stanie wyprodukować w skali roku 1300 ton tego paliwa). Do tego planowany jest udział w uruchomieniu elektrolizerów o takiej samej mocy poza UE.

Bruksela założyła w 2020 roku, że aby doprowadzić do osiągnięcia wskazanych mocy elektrolizerów, potrzebne będą inwestycje w produkcję tego rodzaju urządzeń na poziomie 5–9 mld euro do roku 2024, a także 26–44 mld euro do roku 2030.

Unijne fundusze na wodór w Polsce

Dofinansowanie na projekty zakładające produkcję i wykorzystanie zielonego wodoru można pozyskać także z innych unijnych programów – w tym z Funduszu Innowacji. W tym programie Komisja Europejska wesprze m.in. projekt zakładający produkcję wodoru przy udziale energii elektrycznej z fotowoltaiki, który zostanie zrealizowany w Polsce.

Więcej na ten temat w artykule: Bruksela doceniła polski projekt łączący wodór i fotowoltaikę.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.