Bruksela doceniła polski projekt łączący wodór i fotowoltaikę

Bruksela doceniła polski projekt łączący wodór i fotowoltaikę
Lotos

Projekt przygotowany przez spółkę z grupy Lotos został doceniony przez Komisję Europejską, która przyznała na jego realizację grant z unijnego Funduszu Innowacji.

Komisja Europejska (KE) ogłosiła wyniki kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie dla projektów związanych z wykorzystaniem czystej energii z Funduszu Innowacji.

W naborze przeznaczonym dla mniejszych projektów z obszaru czystej energii Komisja Europejska przyzna wsparcie w łącznej wysokości 62 mln euro dla 17 projektów realizowanych w 11 krajach Unii Europejskiej: Belgii, Finlandii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Czechach, Słowenii, na Cyprze i Litwie, we Włoszech, a także w Polsce.

REKLAMA

Wysokość grantów dla poszczególnych projektów wyniesie od 2,5 mln euro do 7,5 mln euro. Dodatkowo część projektów, które zostały uznane za obiecujące pod kątem komercjalizacji i skalowania, będzie mogła liczyć na pomoc ekspertów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). To, które projekty otrzymają wsparcie EBI, zostanie ogłoszone w drugim kwartale 2023 roku.

Projekty objęte wsparciem są związane z odnawialnymi źródłami energii, magazynowaniem energii, niskoemisyjną produkcją szkła czy wytwarzaniem zeroemisyjnego wodoru.

Produkcja wodoru w Polsce

Jedyny polski wniosek, który otrzymał wsparcie, dotyczy ostatniego z wymienionych obszarów, tj. produkcji H2. Złożyła go spółka Lotos Green H2 Sp. z o.o. Generalnym celem projektu jest zwiększenie potencjału produkcji wodoru w procesach zeroemisyjnych.

REKLAMA

 

Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Innowacji spółka Lotos Green H2 ma wybudować modularną, nadającą się do skalowania instalację do produkcji zielonego wodoru. Moc elektrolizera wyniesie 1 MW.

Aby zapewnić energię elektryczną potrzebną do wytwarzania H2, na terenie rafinerii w Gdańsku, gdzie będzie realizowany projekt, powstanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 MW. Dodatkowo pilotażowa instalacja zostanie wyposażona w system zarządzania energią, a także w urządzenia do odzysku ciepła.

Instalacja, którą zbuduje Lotos Green H2, ma wytwarzać około 140 ton wodoru rocznie. To ma się przełożyć na redukcję emisji o ponad 9,7 tys. ton CO2 w ciągu pierwszych 10 lat funkcjonowania instalacji.

– Niektóre elementy tego projektu posiadają istotny potencjał innowacji – w tym w zakresie produkcji wodoru na potrzeby rafinerii, wykorzystania produktów ubocznych (ciepła), optymalizacji kosztów energii i poprawy energetycznej efektywności procesu – komentuje Komisja Europejska.

Trwa kolejny nabór wniosków

Obecnie KE prowadzi w ramach Funduszu Innowacji trzeci nabór wniosków dla dużych projektów z zakresu czystych technologii. Wnioski można składać do 16 marca 2023 roku.

Budżet tego naboru wynosi aż 3 mld euro. Wybór projektów nastąpi w drugim kwartale przyszłego roku, a przyznane grantów i podpisanie umów z beneficjentami planowane jest na ostatni kwartał przyszłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.