Zainstalowano największy na świecie elektrolizer wysokotemperaturowy

Zainstalowano największy na świecie elektrolizer wysokotemperaturowy
fot. MultiPLHY

Niemiecki Sunfire uruchomił w Rotterdamie największą na świecie instalację wykorzystującą do produkcji zielonego wodoru technologię opracowaną przez firmę. Elektrolizer powstał w ramach pionierskiego projektu wodorowego MultiPLHY.

Drezdeńska firma Sunfire specjalizuje się w produkcji wodoru. W tym tygodniu poinformowała o zainstalowaniu elektrolizera wysokotemperaturowego w rafinerii Neste w Rotterdamie. Jest to pionierski projekt wodorowy o nazwie MultiPLHY, który teraz wchodzi w fazę rozruchu.

W ostatnich miesiącach Sunfire zainstalował w rafinerii Neste 12 modułów elektrolizera. Instalacja ma moc 2,6 MW i jest uznawana za największy na świecie wysokotemperaturowy elektrolizer działający w środowisku przemysłowym.

REKLAMA

Technologia SOEC

Jak informuje Sunfire, instalacja w Rotterdamie bazuje na wydajnej technologii SOEC (Solid Oxide Electrolysis Cell) opracowanej przez firmę, obejmującej proces przebiegający w temperaturze 850 st. C.  Elektrolizer wykorzystuje do produkcji energii elektrycznej ścieki przemysłowe i ciepło odpadowe.

Niemiecka firma utrzymuje, że technologia SOEC jest bardziej wydajna niż inne rozwiązania do elektrolizy.

REKLAMA

Produkcja zielonego wodoru w Rotterdamie

W ramach projektu MultiPLHY elektrolizer Sunfire zostanie zintegrowany z procesami rafineryjnymi firmy Neste i stanie się częścią projektu wytwarzania energii odnawialnej na miejscu.

Po uruchomieniu elektrolizer będzie produkował ponad 60 kg zielonego wodoru na godzinę.

Przełomowe projekty wodorowe, takie jak MultiPLHY, kładą fundamenty pod zabezpieczenie pozycji Europy jako światowego lidera w dziedzinie czystych technologii – powiedział Nils Aldag, prezes Sunfire.

Oprócz Sunfire w skład konsorcjum MultiPLHY wchodzą również: Neste, francuski ośrodek badawczy CEA, firma SMS Group Paul Wurth oraz ENGIE. Projekt jest finansowany w ramach unijnego partnerstwa na rzecz czystego wodoru (Clean Hydrogen Partnership).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.