REKLAMA
 
REKLAMA

Zaawansowana technologia wodorowa zamknięta w jednym kontenerze

Zaawansowana technologia wodorowa zamknięta w jednym kontenerze
EVRON / ostermeier H2ydrogen Solutions

Niemiecka firma Ostermeier H2ydrogen Solutions wraz z gronem naukowców opracowała system EcoreOne do produkcji ciepła i ciepłej wody z wodoru. Cała instalacja wraz z niezbędnymi komponentami została zamknięta w jednym kontenerze, co ułatwia przemieszczanie systemu i jego montaż.

Założeniem projektu jest to, aby w jednym kontenerze zmieścić wszystkie niezbędne komponenty umożliwiające generowanie ciepła i ciepłej wody z wodoru. System EcoreOne obejmuje zbiornik wodoru, pompę ciepła typu powietrze-woda, zbiornik wody zimnej i ciepłej, kompresor, elektrolizer, magazyn energii elektrycznej (LiFePO4), inwerter na potrzeby fotowoltaiki oraz system do zarządzania energią (EMS).

Ostermeier H2ydrogen Solutions (OHS) opracował system wraz z grupą naukowców z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Fuldzie którzy swój wkład wnieśli m.in. w opracowanie algorytmów dla systemu, tak aby był on przystosowany do produkcji w różnych scenariuszach i do optymalnego zarządzania energią w celu podniesienia wydajności systemu.

REKLAMA

Od marca tego roku kontener przechodził testy w siedzibie firmy w Schweiternkirchen w Bawarii. Obecnie znajduje się już na terenie Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Fuldzie i tam też został zamontowany celem prowadzenia dalszych prac badawczych. W ramach kolejnych testów naukowcy chcą m.in. podnieść wydajność pompy ciepła, udoskonalić zarządzenie energią, a także poprawić zdolność magazynowania ciepła.

Przedsprzedaż uruchomiona

Jak wynika z materiałów opublikowanych na stronie EVRON, będącego partnerem OHS, system EcoreOne będzie produkowany w trzech wersjach: S, M i XL. Obecnie można już składać zamówienia na wersję S, która zgodnie z opublikowanymi danymi nadaje się do domów rodzinnych czy apartamentów, których powierzchnia nie przekracza 400 m2, a także do małych firm produkcyjnych.

REKLAMA

System oferuje 11 kW mocy elektrycznej oraz 30 kW mocy cieplnej. Wymiary kontenera (bez designerskiej obudowy) wynoszą 6200 x 2500 x 2600 mm. Producent zaleca, aby do zasilania wykorzystać instalację fotowoltaiczną o mocy większej niż 15 kW.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w broszurze EVRON EcoreOne S ma kosztować 400 tys. euro (ok. 1,7 mln zł). W ramach wstępnego zamówienia klient musi dokonać wpłaty w wysokości 10 tys. euro. W przypadku rezygnacji przed dostarczeniem systemu z zaliczki zostanie potrącona kwota 3 tys. euro.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Zaawansowana głupota wodorowa zamknięta w jednym kontenerze 🙂

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA