Wodór dla przemysłu i transportu. Siemens już dostarczył elektrolizery

Wodór dla przemysłu i transportu. Siemens już dostarczył elektrolizery
fot. Siemens Energy

Elektrolizery Siemens Energy obsługiwać będzie spółka Air Liquide, światowy lider w dziedzinie gazów. Zamierza ona produkować 28 tys. ton odnawialnego wodoru rocznie. Współpraca firm zakłada masową produkcję urządzeń do elektrolizy za zachodnią granicą Polski.

Siemens Energy dostarczył 12 elektrolizerów o łącznej mocy 200 MW do Normandii we Francji. Właśnie tam Air Liquide wykorzysta je w strefie przemysłowej Port-Jérôme w ramach projektu Normand’Hy.

Francuski producent gazów przemysłowych zamierza od 2026 r. w swoim zakładzie w Port-Jérôme wytwarzać 28 tys. ton zielonego wodoru rocznie. Będzie on przeznaczony dla przemysłu i sektora mobilności. Jak wylicza Siemens w swoim komunikacie, taka ilość H2 pozwoliłaby ciężarówce napędzanej wodorem przejechać 10 tys. razy dookoła świata.

REKLAMA

Anne-Laure de Chammard, członek zarządu Siemens Energy, podkreśla, że zrównoważona dekarbonizacja przemysłu jest niemożliwa bez zielonego wodoru, dlatego projekty takie jak ten realizowany wspólnie przez Siemens i Air Liquide mają kluczowe znaczenie.

Mogą one jednak stanowić jedynie punkt wyjścia dla zrównoważonej transformacji krajobrazu przemysłowego. Trzeba szybko realizować także inne projekty na dużą skalę. Aby rozwój europejskiej gospodarki wodorowej zakończył się sukcesem, potrzebujemy wsparcia ze strony decydentów oraz uproszczonych procedur finansowania i zatwierdzania takich projektów – powiedziała Anne-Laure de Chammard.

Dekarbonizacja zagłębia przemysłowego

Air Liquide chce działać aktywnie na rzecz dekarbonizacji normandzkiego zagłębia przemysłowego i transportu, oferując niskoemisyjny wodór. Dzięki wykorzystaniu elektrolizerów dostarczonych przez Siemens ma w skali roku wyeliminować emisje do 250 tys. ton CO2.

Elektrolizery Siemens Energy bazują na technologii membranowej wymiany protonów (elektroliza PEM). Jak wyjaśnia producent, jest ona wysoce kompatybilna z nieciągłymi dostawami energii odnawialnej dzięki temu, że charakteryzuje się krótkim czasem rozruchu i dynamiczną kontrolą pracy. Urządzenia mają też oferować wysoką gęstość energii i być mało wymagające pod względem potrzebnej powierzchni i materiałów.

REKLAMA

Seryjna produkcja elektrolizerów w Berlinie

Siemens Energy informuje, że projekt Normand’Hy to jedno z pierwszych przedsięwzięć, które spółka zrealizuje wspólnie z Air Liquide. Dostarczone do Normandii elektrolizery produkowane są w nowym zakładzie Siemensa w Berlinie. W listopadzie tego toku ma się w nim rozpocząć przemysłowa seryjna produkcja stosów – serca elektrolizerów PEM. Według założeń do 2025 r. osiągnie ona poziom co najmniej 3 GW rocznie. Urządzenia mają uczestniczyć w projektach wodorowych na całym świecie.

W czerwcu br. Air Liquide i Siemens Energy ogłosiły utworzenie spółki joint venture zajmującej się masową produkcją elektrolizerów do wytwarzania zielonego wodoru na skalę przemysłową w Europie. Francusko-niemieckie partnerstwo ma wesprzeć rozwój zrównoważonej gospodarki wodorowej na Starym Kontynencie.

Utworzenie tej francusko-niemieckiej spółki joint venture jest ważnym krokiem w kierunku stworzenia wiodącego europejskiego ekosystemu wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego. Zwiększając produkcję elektrolizerów na dużą skalę, Air Liquide i Siemens Energy będą w stanie zapewnić swoim klientom dostęp do dużych ilości konkurencyjnego wodoru odnawialnego i dekarbonizować swoją działalność – komentował wówczas François Jackow, dyrektor generalny Air Liquide.

Air Liquide objął 25,1 proc. udziałów we wspólnym przedsięwzięciu, a Siemens Energy – 74,9 proc. Główna siedziba spółki znajduje w Berlinie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.